«
Ekran Alıntısı

Bir süredir ABD merkezli teknoloji şirketlerinin hisselerinde artışlar görülüyordu. Borsadaki yükselişin yerini düşüşe bırakmasıyla teknoloji devlerinin de düşüşü başlamış oldu. Biliyorsunuz geçenlerde Apple 2 trilyon dolar değerlenmeye ulaşan ilk ABD merkezli şirket olmuştu ancak işler diğer teknoloji şirketleri için aynı şekilde ilerlemiyor. ABD’li şirketler değer kaybediyor.

.

ABD’li şirketler değer kaybediyor: En çok kanı Apple kaybetti.

.

Dünyanın en değerli şirketleri arasında en çok ABD’den isimler yer alıyor. Bunun yanında borsadaki sert düşüşten etkilenen Amazon, Microsoft ve Facebook gibi şirketler Nasdaq 100 Endeksi’nin işlemlerinden sonra yüzde 5’ten fazla düşüş yaşadı.

.

Hisse düşüşlerinden etkilenen şirketler hangileri? Düşüşün liderleri arasında Microsoft yüzde -6,19, Amazon yüzde -4,63Tesla yüzde -9,02, NVIDIA yüzde -9,28 ve Zoom yüzde -9,97 ile yer alıyor. AMD hisseleri de gözle görülür şekilde yüzde -8,51 düştü. Tarihinin en büyük düşüşünü ise Apple yaşadı. 2 trilyon dolara ulaşan şirket, yeni açıklanan rakamlara göre, tek bir günde 180 milyar dolar kaybetti.

.

Financial Times’ın haberinde Softbank perşembe günü başlayan çöküş öncesinde teknoloji hisselerinde milyarlarca dolarlık türev ürün aldığı aktarıldı. Corona virüsü sonrası dengelerin değişmesiyle yatırımcılar kendilerini güvence altına almak istiyor. Karantina sürecinde her ne kadar güçlü kârlar elde edilse de yine de bu sebeple bir değer kaybı yaşanıyor.

.

Gelirler ne durumdaydı? Onları hatırlayalım!

 

ABD-li-sirketler-deger-kaybediyor-00

Nisan ve haziran ayı dönemlerinde Apple, Amazon, Microsoft, Facebook ve Google gibi dev şirketler bilançolarını açıklamıştı.

.

Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 88,9 milyar dolara ulaşmıştı.  Apple’ın geçen yılın aynı dönemine göre gelirleri yüzde 11 artmış ve 59, 7 milyar dolara ulaşmıştı. Facebook’nu da aynı şekilde yüzde 11’lik bir artış yaşadığı paylaşılmıştı. Google Alphabet’in ise gelirleri ilk kez düşüş yaşamış yüzde 2’lik bir gerileme yaşamıştı.

.

Teknoloji şirketlerinin bu durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *