«
5G

 

ABD, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde 5G teknolojisi ile ilgili test çalışmaları sürdürülüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de de TÜBİTAK önderliğinde gerçekleştirilen 5G çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

.

Adil Karaismailoğlu: 5G Yakında Bizlerle!

.

Bakan Karaismailoğlu’ndan 5G Çalışmaları ile İlgili Açıklama Geldi

.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) yapılan toplantıda konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, ”Ülkemizde bilişim ve iletişim sektöründe yerli ve milli donanım kullanımı için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca üreteceğimiz donanımları yerli ve milli yazılımlar ile destekleyerek dışa bağımlılığı azaltacağız.” dedi.

.

Adil Karaismailoğlu: 5G Yakında Bizlerle!

.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ile ilgili de açıklamada bulunan Karaismailoğlu, ”2017 yılında kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), 14 firma ve 3 mobil işletmeciden oluşuyor. TÜBİTAK’ın destekleriyle HTK, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ni gerçekleştirecek. 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ile operasyon yazılım ürünleri gibi kritik önemdeki konulara daha fazla yoğunlaşacağız.” açıklamasında bulundu.

.

2020 ile 2025 yılı arasında mobil teknolojiler için yapılacak 1.1 trilyon dolarlık yatırımın yaklaşık yüzde 80’inin 5G teknolojileri için olacağını açıklayan Karaismailoğlu, yerli ve milli ürünler için patent başvurusu da yapılacağını belirtti.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *