«
amazon-rivian-sf-1280x720

Amazon, Rivian yapımı elektrikli dağıtım kamyonlarını ikinci şehirlerine çıkardı ve özel EV’ler şu an için California’da kalmaya devam ediyor. Amazon, Şubat ayında Los Angeles’ta harekete geçtikten sonra , filosunu şimdi çok farklı zorluklarla karşılaşacağı San Francisco’ya genişletti.

Bunların en büyüğü, EV’lerin karşı karşıya olduğu arazi türü olacak. San Francisco ve Körfez Bölgesi genel olarak tepeleri ve keskin eğimleri ile ünlüdür: Filbert Caddesi, yüzde 31,5’lik dev bir notla en dik olanıdır.

Amazon'un Rivian elektrikli minibüsleri yeni bir şehre ulaşıyor ve zorlu bir meydan okumayla yüzleşiyor

Elektrikli bir araç için bu, özellikle Amazon Prime kutuları ile dolu bir kargo alanıyla zirveye çıkmak için normalden daha fazla güç harcamak anlamına gelebilir. Öte yandan, rejeneratif frenleme – aracın yavaşlatılmasının elektrik motorunu bir jeneratör olarak kullandığı, gücü akülere geri gönderdiği – dik yokuşları seviyor ve Rivian yapımı EV’lerin makul miktarda enerjiyi geri kazanma potansiyeli var. yokuş aşağı giderken. Bu, geleneksel bir içten yanmalı kamyonla boşa harcanacak potansiyel güçtür. Körfez Bölgesi’nin değişken hava koşulları, LA filosunun karşılaşma olasılığının düşük olduğu yeni zorluklar da sunacak.

Amazon, sonunda farklı pil boyutları ve farklı kargo bölmesi boyutları ile teslimat araçlarının birkaç farklı konfigürasyonuna sahip olacak . Bazıları dört tekerlekten çekişe sahip olacak, diğerleri 2WD olacak ve Rivian’ın esnek “kaykay” platformundan yararlanacak. İki şirket daha önce, bireysel kurulumla ilgili kararların, farklı elektrikli araçların karşılaşması beklenen yerel zorluk türlerine dayalı olacağını söylemişti.

Amazon'un Rivian elektrikli minibüsleri yeni bir şehre ulaşıyor ve zorlu bir meydan okumayla yüzleşiyor

Bununla birlikte, daha fazla fark yaratabilecek şey, teslimat araçlarının kendilerinin nasıl yönlendirildiği. Her kamyon, yerleşik bir hücresel bağlantı ve kontrol panelinde rotayı ve sürücünün gün için gündeminde neler olduğunu gösteren bir dokunmatik ekranla bağlanır . Akıllı navigasyon, HD haritalara gömülü derece verilerini kullanarak, Amazon’un sistemi teorik olarak her sürücü için rejeneratif frenleme süresini en üst düzeye çıkaran ve mümkün olduğunca yokuş yukarı ve aşağı gereksiz yolculuklarda güç israfını önleyen bir rota planlayabilir.

Amazon, kullanımda olan mevcut minibüsün 150 mil menzile sahip olduğunu söylüyor. Özel olarak eğitilmiş Amazon çalışanları tarafından işletiliyor ve başlangıçta şirketin Richmond, CA’daki teslimat istasyonunun dışında işletiliyor. Şirket, Bay Area’daki diğer tesislerden teslimatların yakında başlayacağını söyledi. Sonunda, bu, 900 7. Cadde’de bir teslimat istasyonu konumuna 200 milyon dolar harcayan Amazon’un San Francisco’daki son tesis alımında inşa edilmekte olan yeni bir tesisi de içeriyor.

Amazon, 2021 yılı boyunca Rivian elektrikli dağıtım kamyonları için yol haritasında hala 14 şehir olduğunu söylüyor. Her biri EV’lerin kendileri konuşlandırıldıkça duyurulacak. 2022 yılına kadar perakende devi, yollarda 10.000’e kadar çıkabileceğini söylüyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *