«
A14X

Apple’ın yeni nesil Mac ve iPad Pro modellerinde kullanacağı bilinen A14X işlemci için üretim tarihi kesinleşti. Yeni işlemcinin 5 nanometre mimarisinde geliştirileceği ve 25 milyar dolarlık bir yatırımın ürünü olarak yeni modellere güç vermesi planlanıyor.

.

Apple A14X İşlemcisi İçin Yılın Son Çeyreğini Hedefledi!

.

Yeni dönemde kendi yazılımları ile birlikte işlemcilerini de üretecek olan Apple, son yıllarda yaşanan teknoloji savaşları içinde kendine yetebilen yapısı ile tamamen öne çıkmayı planlıyor. Bu hamlesi ile teknoloji tarafında tüm bilgi birikimini kendi bünyesinde tutsa da Apple, üretim tarafından yine bir Asyalı üreticiye, Tayvan merkezli TSMC yarı iletken üreticisiyle çalışacak.

.

A14X

.

WWDC’de Apple, geliştiricilere yeni dönemde Intel’in x86 tabanlı işlemcilerini bırakıp kendi ARM tabanlı işlemcilerine geçeceğini aktarmış. Bu gelişmenin ardından Apple’ın A14 yongasına dayanan 3 farklı Mac işlemcisi üzerinde çalıştığı söylentileri de ortaya atılmıştı.

.

Digitimes’ın yayınladığı haber göre yeni Apple A14X işlemcisi için bu yılın son çeyreğinde üretime başlayacak. En yeni Macbook ve iPad Pro modellerinde yer alması beklenen yeni ARM tabanlı işlemcilerin, tek tedarikçisi olabilmek için Apple, bu işe tam 25 milyar dolarlık bir bütçe ayırmak zorunda kalmış durumda.

.

A14X

.

Son olarak The China Times ise yeni işlemcilerin  15-20 saat arasında bir ömrü sunması beklenen, hafifliği ile ön plana çıkacak 12 inçlik bir Macbook modeli ile kullanıma sunulabileceğini ortaya atıyor.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *