«
apple-turkiye-indirim-hazirliginda

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple , Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki antitröst kurumları tarafından tarayıcıya alındı. Ancak bu ikisi, bu tür sorunlarla karşılaştığı tek bölge değil.

Şirket, Kore Adil Ticaret Komisyonu tarafından, mobil taşıyıcıları reklam ve garanti onarımları için ödeme yapmaya zorlamak için hakim konumunu kötüye kullandığı iddiaları üzerine Güney Kore’de araştırılıyor.

Apple Logosu

Şimdi, bu endişeleri gidermeyi amaçlayan Apple, küçük işletmeler için destek programları sunmayı teklif etti ve yaklaşık 84.02 milyon dolar olan yaklaşık 100 milyar won harcamaya hazır. CNBC’ye göre, teklifin bir parçası olarak Apple, cep telefonu operatörleriyle olan “haksız” şartları düzeltmeyi de kabul etti .

Düzenleyici şimdi önerilen çareler için kamuoyu toplayacak ve makul görünüyorsa, Apple’ın yasadışı bir şey yapıp yapmadığı sonucuna varılmadan dava kapatılacak.

Kore Adil Ticaret Komisyonu, Apple’ın reklam maliyetlerinin telekom şirketleriyle nasıl paylaşılacağını tartışacağını ve bu da taşıyıcıların yükünü azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor . 100 milyar won’un dışında şirket, Koreli küçük üreticiler için Araştırma ve Geliştirmeyi desteklemek için 40 milyar won harcayacak .

Gizlilik - Apple (TR)

Geliştiriciler için bir “akademi” kurmak için yaklaşık 25 milyar won harcayacak. Ayrıca şirket, garanti onarım maliyetleri ve diğer faydalar için tüketici indirimlerine 25 milyar won daha harcayacak.

Apple, diğer ülkelerde de benzer rekabet baskısıyla karşı karşıya. Bu yılın başlarında, Mart ayında Fransa, Apple’a dağıtım ve perakende ağına yönelik rekabete aykırı davranışları nedeniyle yaklaşık 1,23 milyar dolar olan 1,1 milyar euro para cezası verdi.

Artık Apple’ın App Store’u ve genel olarak tüm geliştirici ekosistemini nasıl yönettiği konusunda artan endişeler var . Şirket, geliştiricileri uygulama içi satın alma sistemini kullanmaya zorlamak için özellikle inceleme altında. Epic Games , Fortnite oyununun bu ay App Store’dan başlatılmasının ardından Apple’a dava açtı ve diğer birçok büyük marka da katılıyor.

                                                    DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

                                                    GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Barış Geçmen

    Apple gerçekten böyle konularda ön plana çıkmasını çok iyi biliyor. Bu işin piri olmuşlar diyebilirim.

  2. Serkan

    Çok güzel bir yazı olmuş bilgi sahibi olmak iyi bir şey