Apple’dan Sevindiren iOS 14 Kararı: Yüzler Gülüyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Apple’dan Sevindiren iOS 14 Kararı: Yüzler Gülüyor!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’dan Sevindiren iOS 14 Kararı: Yüzler Gülüyor!

Apple ve iOS 14 sayesinde veri gizliliği meselesinde yepyeni bir sayfa açılacak. Her ana iOS güncellemesinde (iOS 11, iOS 12 veya iOS 13 gibi) kullanıcıların bilgi saklama hakkını ihlal eden uygulamalara darbe vuruluyor.

.

Yeni iOS sürümü ile tanışmaya sayılı günler kaldı. Bunun farkında olan Apple, uygulama geliştiren kişilere veri gizliliği politikasının değiştirileceğini bildiren bir e-posta gönderdi.

.Apple’dan Sevindiren iOS 14 Kararı: Yüzler Gülüyor!

Reklam sektörü bu uygulama yüzünden büyük bir gelir kaybına şahitlik edebilir. ABD merkezli teknoloji devi, kullanıcılardan izin almayan ancak onları takip eden yazılımlara savaş açtı.

Apple iOS 14 ile veri gizliliği politikasını nasıl değiştirecek?

.

2021 yılının başında yürürlüğe sokulacağı söylenen yeni veri gizliliği politikasında yer alan maddeler kullanıcıları korumaya yönelik. Bundan böyle iOS ve Mac kullanıcıları için uygulama yayımlayan geliştiriciler, geliştirdiği yazılımların kullanıcılardan nasıl bilgi topladığını ve bu bilgilerin nasıl bir dizinleme sistemi eşliğinde saklandığını açıklamak zorunda.

.

Ayrıca topladığı tüm verileri Apple’a göstermekle yükümlü olan geliştiriciler, bilgi toplama yöntemini kullanıcılar ile de paylaşacak. Bu sayede kullanıcılar bir uygulamayı yüklemeden önce kendisinin karşı tarafa hangi bilgileri vereceğini görebilecek.

Apple veri gizliliği

Yazılımcılar, kullanıcılardan topladığı bilgileri önümüzdeki ay Apple’a iletecek. Artık kullanıcıların haberi olmadan herhangi bir izleme yapılamayacak. Reklam sektöründen gelir elde eden kişiler, hazırladığı reklamlara en uygun olan hedef kitlesini bulmakta zorlanacak.

.

Bir kullanıcı kendisinin izlenmemesini talep ettiği takdirde hiçbir uygulama veya hiçbir tarayıcı onu izleyemeyecek. Kullanıcılar, kendisinden bilgi talep eden yazılımlarla karşılaştığında veri gizliliği hususunda uyarılacak. Apple’ın veri gizliliği konusunda hâlihazırda uyguladığı politikaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: