«
photo-axiom-station-1280x720

Axiom Space, NASA’nın bir sonraki özel astronot görevini uçurmak için teklif verirken Ax-2 komutanını buldu ve ABD uzay ajansı için sorumlu tanıdık bir yüz olacak. Dr. Peggy Whitson, NASA’da, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk kadın komutanı ve uzayda geçirilen çoğu zaman için Amerikan rekorunun sahibi de dahil olmak üzere, uzun bir kariyere sahipti.

Aslında, Whiston 22 yılını uzay ajansında geçirdi, ancak özel bir vatandaş olarak Axiom Space’te dizginleri eline alacak. Şirket, NASA’nın ticari uçuş projesinin bir sonraki kazananı olmayı umuyor, bu da onun SpaceX ve diğerlerinin yaklaşık altı ayda bir ISS’de görev yürütme görevlerine katılmasını sağlayacak.

Ondan önce de uçacak Axiom Space’in Ax-1’i var . Bu, ISS’ye ilk tamamen özel görev olacak ve şu anda 2022’nin başlarında başlaması planlanıyor. Whitson, Ax-2 pilotu John P. Shoffner ile birlikte, bu görev için yedek komutan ve pilot olarak eğitim alıyor. bir SpaceX Crew Dragon’da fırlatın.

Şirket bugün, “NASA bir sonraki özel astronot görevi fırsatını duyurduğunda Axiom Ax-2 görevini uçurmak için yarışacak” dedi. “Ax-2 verilirse, Houston merkezli uzay altyapısı liderinin ticari insan uzay uçuşu pazarını genişletmesini daha da ileriye taşıyacak ve düşük Dünya yörüngesinde özel sektör için mümkün kılan araştırma fırsatlarını pekiştirecek.”

Axiom Space, özel uzay görevi için ISS öncüsünü kullanıyor

Whitson ve Shoffner’ın önünde çok iş var. İlk olarak, ISS’ye güvenli bir uçuş için gereken tüm sistemlere ve işlemlere aşina olmak için Axiom’un astronot programından geçmeleri gerekecek. Bununla birlikte, uzay istasyonunda yürütülen bilimsel araştırmalar için uzman eğitimine de ihtiyaçları olacak.

Axiom, bir California biyoteknoloji firması olan 10x Geonomics ile ortaklık kurdu. İki astronot, mikro yerçekiminde tek hücreli sıralama deneyleri yapacaklar ve gelecekte bu tür görevlerin şu anda oldukça maliyetli olan uygun fiyatlı mikro yerçekimi araştırma fırsatları sunabileceği umuduyla.

Axiom Space, 2016 yılında, büyük hedeflere sahip bir başka özel uzay uçuşu girişimi olarak kuruldu. Şirket, önce ISS’ye ticari ziyaretler düzenlemek istese de, sonunda kendi ticari bir uzay istasyonuna sahip olmayı ve işletmeyi hedefliyor. Bunun bir kısmı, 2020’lerin ortalarından itibaren Axiom planlama uzman modülleri ile mikro yerçekimi araştırma ve üretiminin kilidini açmayı içerecek . Bunun faturasını ödemeye yardımcı olmak , kabaca 55 milyon dolarlık fiyat etiketiyle bir dizi uzay turizmi uçuşu olacak .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *