Donanım Haberleri

Basit Yöntemlerle Yavaş Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları

Yazılım ve donanım olarak eski olan bilgisayarlarda yavaşlık sorunu, kullanıcılar için can sıkıntısı olurken bazen yeni bilgisayarlarda da yavaşlık problemi ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Basit yöntemlerle yavaş bilgisayarı hızlandırmanın yolları için verdiğimiz öneriler, teknik bir arızanın olmadığı durumlarda yavaşlayan bilgisayarı hızlandırmak için faydalı olacaktır.

Basit Yöntemlerle Yavaş Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları

Otomatik Başlayan Programları Kapatın

Bilgisayarın yavaşlık sorunu, özellikle bilgisayar açılırken daha sık görülmektedir. Bilgisayarınızı ilk başlattığınızda hız problemi yaşıyorsanız, bilgisayar başlatılırken otomatik açılan programları devre dışı bırakmanız fayda sağlayacaktır. Böylelikle bilgisayarınızın açılış hızını, mevcut durumdan daha iyi hale getirebilirsiniz.

Anti Virüs Taramaları

Cihazınıza virüs bulaşması, yine hız probleminin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Basit yollarla yavaş bilgisayarı hızlandırma yolları arasında, bilgisayarınızı virüslerden temizlemek ayrı bir fayda sağlayacaktır. Virüs ya da benzeri yazılımlar cihazın yavaşlamasına sebep olduğu gibi, kişisel verilerinizin korunması için de mutlak öneme sahiptir.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Sürekli bir yavaşlık söz konusu olmayıp nadiren hız problemi yaşıyorsanız, bilgisayarınızda herhangi bir takılma bu problemin ortaya çıkmasının sebeplerinden biridir. Bunun için böyle bir durum da bilgisayarınızı yeniden başlatarak, muhtemelen yavaşlık problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarı Dinlendirin

Aşırı ısınmış bilgisayarların, yavaşlaması gayet normaldir. Cihazınız rutin olarak çalıştığımda performansından memnunsanız, uzun süre çalıştırdığınızda hız sorunu ile karşılaşmanız durumunda bilgisayarınızı kapatarak bir süre dinlendirin.

Bilgisayarın sıcaklığından kaynaklı yavaşlama sorunları için uygulayabileceğiniz bu basit yöntem, aynı zamanda cihazın ömrünün azalmasını da önleyecektir.

Dijital Temizlik Programı Kullanın

Dijital temizlik programları, yaptıkları detaylı temizlik sayesinde basit yöntemlerle yavaş bilgisayarı hızlandırmanın yolları arasındaki önemli tavsiyelerimizden biridir. Özellikle bu programların premium özelliklere sahip olanlarını kullanmanız, çok daha faydalı olacaktır.

Dijital temizlik programları cihazınızdaki gereksiz dosya ve verileri temizleyerek, çalışma performansına olumlu katkılar sağlayacaktır.

Fan Temizliği ve Termal Macun

Cihazınızın termal macununun kuruması veya temas özelliğini kaybetmesi, hızlı ısınma problemiyle birlikte bilgisayarın hızının düşmesine neden olabilecek etkenlerden biridir. Kolay ulaşabilir konumda termal macun kullanımını kendiniz yapabileceğiniz gibi teknik servise giderek, termal macunun yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan fan ve çevresinde zaman içerisinde özellikle tüylenme gibi birikintilerin olması da, bilgisayarınızın yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Fan temizliğini yapmanız, bilgisayarınızın hızlanmasında faydalı olabilir.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: