Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Yöntemleri | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Yöntemleri

avatar

Donanım Forum

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Bilgisayarlar hayatımızın en önemli cihazlarından bir tanesi. Maalesef sürekli olarak kullanımı ciddi seviyede elektrik enerjisi tüketmek anlamına geliyor. Bunu minimuma çekebilmek için yapabileceğimiz birkaç farklı hamle var.

Monitör Parlaklığını Azaltılabilir

Monitörler ne kadar yüksek parlaklığa sahipse bilgisayarlar o kadar fazla enerji tüketiyor demektir. Bilgisayarlarda enerji tüketiminin düşürmenin ilk yolu her zaman bu parlaklığı düşürmek olur. Dizüstü bilgisayarlarda bunun için özel menüler yer alır. Masaüstü ürünlerde ise ekranın üzerindeki tuşlardan parlaklık düşürülebilir.

Monitör Tercihinizi LCD’den Yana Kullanın

Masaüstü bilgisayarlar satın alınırken çok sayıda kişi LCD ekranlara yönelim gösteriyor. Ancak elinde tüplü ekranlar bulunan ya da acil ihtiyacı bunlarla sonlandıran kişiler çok yüksek bir seviyede enerji harcayacaktır. Tercih her zaman LCD olmalı.

Enerji Tasarrufu Modunu Açın

Bilgisayarlarda enerji tasarruf modu seçeneği yer almaktadır. Bu seçenek belirli bir süre bilgisayar kullanılmadığında ekranı karartır ve minimum seviyede enerji tüketilmesini sağlar. Denetim masası üzerinden bu ayarlamalar yapılabilir.

Kullanılmadığı Anlarda Bilgisayarlar Kapatılmalı

Bilgisayarların sıklıkla kullanılıyor olması kullanılmadığı anlarda da kapatılmamasına sebep olur. Birçok kişi birkaç saatlik bilgisayardan ayrılacağı anlarda bilgisayarı kapamamayı tercih eder. Genellikle uyurken kapanan bilgisayarlar bunun dışındaki sürede açık kalır. Bu da yüksek enerji kullanımı anlamına gelecektir.

Kapanan Bilgisayarların Fişini Çekin

Elektronik cihazlar kapalı olmasına rağmen prizden elektrik çekmeye devam edebilir. Tüm cihazlarda bu sorunun olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak birçok üründe bu problemler karşılaşılmaktadır. Bu sebeple de prizlerden fişin çekilmesi enerji tasarrufu anlamına gelebilir.

Dizüstü Bilgisayarlarda Şarjı Prizden Çekin

Dizüstü bilgisayarlar evlerde kullanılıyorsa sürekli olarak şarja bağlı bir şekilde kullanımı söz konusu oluyor. Bilgisayarların şarjı dolsa dahi şarj cihazı prizden çıkarılmamakta. Bu durum da ciddi bir enerji tüketimi anlamına gelir.

Kullanılmayan Programları Kapatın

Bilgisayarlarda yapılabilecek olan son işlem ise kullanılmayan programların kapatılmasıdır. Arka planda çok sayıda program açık kalmış olabilir. Bu durumda programlar boşuna enerji tüketecek ve bu durum elektrik faturalarına yansıyacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması adına her zaman arka planda çalışan programların kontrol edilmesi gerekir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: