«
105271_iStock-1269045566.jpg_f1df0ad6-e7ad-4f40-8e5e-72dba05be28e_x2

BioNTech’in ortaklarından biri olan Prof. Dr. Uğur Şahin, COVID-19 aşısını geliştirirken de kullanılan mRNA metodunun genç kalmak için de kullanılabileceğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre hücrelerimizde yenilenmemize sebep olan etkenler, gelecekte mRNA yoluyla hücrelere aktarılabilir.

İnsanlığın başlangıcından beri peşinde olduğumuz en zorlayıcı hedeflerden birisi olan ölümsüzlüğe her tıbbi buluşla bir adım daha yaklaşıyoruz. Gelecekte tamamen ölümsüz olabilir miyiz bunu henüz bilmiyoruz, ancak yeni bir açıklamaya göre hasar görmüş organları gençleştirmek; bundan dolayı ömrü uzatmak ileride mümkün olabilecek. Açıklamanın sahibi ise mRNA teknolojisiyle COVID-19’a karşı aşı üretilmesinde büyük katkısı olan isimlerden Prof. Dr. Uğur Şahin.

Prof. Dr. Özlem Türeci ile ortak kurucu olduğu BioNTech şirketinin CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte zarar görmüş organların yenilenip gençleştirilebileceğini açıkladı. Bunun yolu ise milyonlarca insanı COVID-19 hasarlarından ve ölümden kurtaran mRNA metodundan geçiyor.

mRNA hasarlı organlarımızı onarabilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, geçen günlerde Alman gazetesi Bild’e açıkladı. BioNTech’in şu anki çalışmalarını ve gelecekte yürüteceği bazı çalışmaları anlatan Şahin, yaşlanmanın biyolojik bir gerçeklik olduğunu hatırlatarak bu sürece de dışarıdan etki edilebileceğini açıkladı. Açıklamalara göre deri hücrelerinin belirli faktörlerle tekrardan programlanarak gençleştirilebileceği, zaten yıllar öncesinden biliniyordu.

Uğur Şahin, bu programlamanın mRNA yöntemiyle diğer organlar üzerinde de kullanılabileceğini belirtti. Yenilenmeye yol açan faktörlerin hücrelere mRNA yoluyla sızdırılabileceğini ifade eden profesör, açıklamalarına şu nları ekledi: “Bir bilim kurgu filmindeki gibi birdenbire yaşlı insanları genç insanlara dönüştüremezsiniz. Ancak belki hasar görmüş bir kalbin veya diğer hasarlı veya eski organların tamamen veya kısmen yaşlanma sürecini tersine çevirebilirsiniz.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in şirketi BioNTech, COVID-19 aşısı için yürütülen hızlı geliştirme sürecinin diğer terapi yöntemlerinde de uygulanması üzerine çalışıyor. Şirketin diğer hedeflerinden biri ise 100 gün içinde varyantlara karşı koruyuculuğu artırılmış bir COVID-19 aşısı geliştirmek.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *