«
ÇİN

Çin, kirlilik kurallarını ihlal eden şirketler ile baş edebilmek adına bir yeni bir strateji deniyor ve verilerini onlara karşı kullanmayı hedefliyor. Reuters‘te yer alan habere göre, Çin, 1 Mart‘ta fabrikaların ve kurumların kirlilik düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemek için halkın ve yetkililerin gerçek zamanlı olarak emisyon seviyelerini incelemesine izin verecek bir platform başlattığını bildirdi.

.

Çin’den Emisyon Seviyelerini Ölçmek İçin Yeni Adım!

.

Şirketlerin En Az Beş Yıllık Verileri Saklaması Gerekiyor

.

Normal şartlarda, Çinli şirketlerin atmosfere kirletici madde püskürtebilmesi için resmi izin almaları gerekli. Ancak yetkililer konu ile ilgili daha önce gerekli bilgileri toplayamadığından ve sık sık şirketlerin verileri tahrif etmesinden ya da bilgi taleplerini geciktirmelerinden dolayı problemler yaşıyordu.

.

Aynı zamanda bu sorun neticesinde yasağı çiğneyenler günlük para cezası alıyor ve kasten denetimden kaçanlar tutuklanıyordu.

.

Çin’den Emisyon Seviyelerini Ölçmek İçin Yeni Adım!

.

Ancak yeni sisteme göre, şirketlerin izleme ekipmanı kurması ve en az beş yıllık verileri saklaması gerekecek. Buna uymayan şirketler ise yaklaşık 31.000 dolar para cezası ödemesi gerekirken, kirlilik suçlularına yaklaşık 154.600 dolara varan para cezası kesilecek.

.

Bu çalışmanın özellikle fabrika verilerinin kamuya açık bir şekilde paylaşılmasının rekabete dayalı bir dezavantaj olarak değerlendirebileceği ülkelerde, başka yere gitmeyecek dramatik bir hareket olduğu tahmin ediliyor.

Son olarak bu veriler sayesinde Çin‘in kötü niyetli kirleticileri daha iyi kontrol etmesine ve duman ve iklim değişikliğine zararlarını azaltmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *