«
jupiter-clyde-c-1280x720

Gezegenin atmosferinin yoğun bulutlarında dönen desenler olarak gördüğümüz Jüpiter’in atmosferinde kasıp kavuran dev fırtınalara herkes aşinadır. Çoğu kişi dev kırmızı noktaya aşina olsa da, birçoğu ilk olarak 2020’de Jüpiter’de keşfedilen Clyde’s Spot adlı başka bir fırtınayı hiç duymamış olabilir. Dev Kırmızı Nokta Jüpiter’in küçük ve beyaz bir versiyonu meşhurdur.

15 Nisan 2021’de çekilen ve Clyde’s Spot’un önemli ölçüde değiştiğini gösteren başka bir görüntü . NASA’nın Juneau uzay aracı her iki fotoğrafı da çekti ve NASA, bu özelliğin Jovian atmosferinin en üst katmanının üzerinde patlayan bir bulut malzemesi yığını olduğunu söylüyor. 15 Nisan 2021’de çekilen görüntü, Juno tarafından Jüpiter’in atmosferi üzerinde 33. uçuşunda yakalandı.

Clyde'nin Jüpiter'deki Spotu geçen yıldan bu yana önemli ölçüde değişti

Clyde’s Spot, ilk keşfedildiğinde sahip olduğu tek tip görünüme sahip olmayan bu görüntüdeki bir kaos girdabıdır. 2020’de çekilen fotoğraf, Jovian bulutlarının yaklaşık 28.000 mil yukarısında çekildi. Bu yıl çekilen görüntü, Juno tarafından bulutların tepesinden 16.800 mil yükseklikte fotoğraflandı. Yeni görüntü ayrıca, noktanın Jüpiter’in en önemli özelliklerinden biri olan ikonik Büyük Kırmızı Leke’den daha da uzaklaştığını gösteriyor.

NASA, Clyde’s Spot gibi özelliklerin Jüpiter’in atmosferinde ortaya çıkmasının yaygın olduğunu söylüyor, ancak tipik olarak hızla yok oluyorlar. JunoCam cihazından yapılan gözlemler, önemli ölçüde değişmesine rağmen, Clyde’s Spot’un neredeyse bir yıl sonra hala görünür durumda olduğunu gösteriyor. Bu gerçek, noktayı Jüpiter’in atmosferindeki özellikler arasında oldukça benzersiz kılıyor. Büyük Kırmızı Leke yüzyıllardır şiddetleniyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *