«
YOUTUBER

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Youtuber’lara geriye dönük 5 yıllık vergi soruşturması açtı. Bakanlık, Google Ireland’ın Türkiye’deki gerçek kişilerin hesaplarına yaptığı ödemeleri üzerinden 5 yıllık geriye dönük vergi soruşturması açıldığını resmi olarak açıkladı. Youtube gibi sosyal medya platformlarından gelen kazançlar vergiye tabi değildi. Zaman geçtikçe Youtuber’ların bu işten ciddi kazanç elde ettiğini tespit eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda Youtuber’ların vergiye tabi olduğunu açıklamıştı.

.

Youtuber’lar Geriye Dönük Vergi Soruşturmasına Tabi Tutuluyor!

.

Youtube platformunda abone sayısı 1000’den fazla olunca ve yüklenen videoların izlenme sınırı 4 bin saati geçince, yayınlanan videolara reklam veriliyor. İzlenme sayısına göre bu reklamlardan kazanç elde eden birçok Youtuber, son yıllarda kazançlarını bildirmedikleri için ciddi vergi cezaları ile karşılaşmıştı. Youtube gibi sosyal medya platformlarına içerik üretme gibi bir amacı olanlar bu konuya oldukça dikkat etmeli. Aksi takdirde ileride çok ciddi vergi cezaları ile karşılaşabilirler.

.

Geriye Dönük Vergi Cezaları Artıyor

.

Ülkemizde Youtube platformunda içerik üreten birçok Youtuber, küçük yaşlarda bu platforma girdikleri için doğal olarak kazançlarının vergiye tabi olduğunu bilmiyordu. Ancak bu kazançlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın radarına takıldıktan sonra birçok Youtuber’a 100 bin tl ile 360 bin tl arasında değişen ciddi vergi cezaları kesilmişti.

.

Youtuber’lar Geriye Dönük Vergi Soruşturmasına Tabi Tutuluyor!

.

Geçmişe dönük vergi cezalarının artmaya başlamasının ardından Youtuber’lar, Gelir İdaresi Başkanlığı‘na başvurarak Youtube’dan elde ettikleri kazançların vergiye tabi olup olmadığını sorguluyorlar. Bu gelirler emek-sermaye organizasyonlarına dayandığı için ticari faaliyet kategorisine giriyor ve vergiye tabi oluyorlar.

.

Bu kapsamda Gelir Vergisi Kanunu’nun 37. maddesi uyarınca, her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilerek elde edilen gelirlerin vergiye tabi olduğu belirtildi.

.

Tüm bu gelişmeleri dikkate aldığımızda; bir defaya mahsus 201 lira gelir elde eden Youtube kanalı sahibi, hiç gelir elde etmese dahi her ay boş KDV beyannamesi vererek 64 lira 10 kuruş damga vergisi ödeyecek. Ayrıca, 30 lira 15 kuruş gelir vergisi ile birlikte, Gelir Vergisi Beyannamesi için 97 lira 20 kuruş, ekindeki işletme hesabı özeti için 35 lira 80 kuruş damga vergisi ödeyecek, SM veya SMMM için aylık muhasebeci ücreti ödemesi gerekiyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *