«
malware-1280x720

Fidye yazılımı yeni bir şey değildir ve hem bireyleri hem de büyük şirketleri hedef alır. Bununla birlikte, daha küçük enfeksiyonlardan farklı olarak, özellikle de dosyalarını serbest bırakmak için milyonlarca dolarlık fatura alan büyük şirketlerde bunların nasıl bittiğini çoğu zaman duymayız. Her tür fidyede olduğu gibi, yetkililer daha fazla davranıştan vazgeçirmek için bu kişilere ödeme yapmaktan caydırıyor. ABD’nin en büyük sigorta şirketlerinden birinin bu uyarıya aldırış etmemiş ve fidye yazılımı durumundan kurtulmak için ağır bir meblağ ödemiş olabileceği ortaya çıktı.

Aynı zamanda siber sigorta da sunan Chicago merkezli CNA, ironik bir şekilde bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığında geçen Marttı. Soruşturmalar, Phoenix Locker ve hacking grubu Phoenix olarak bilinen kötü amaçlı yazılımın ortaya çıkmasına neden olur. Phoenix Locker’ın, 2019’da ABD tarafından onaylanan Rus siber suç sendikası Evil Corp. tarafından oluşturulan Hades fidye yazılımının bir çeşidi olduğuna inanılıyor. Hacking grubu Phoenix, en azından henüz ABD yaptırımları altında değil.

CNA fidye yazılımının 40 milyon dolarlık ödeme yaptığı bildirildi

Grubun, şifrelediği dosyaları serbest bırakmak için CNA’dan 60 milyon dolar talep ettiği bildirildi. Şirket, 12 Mayıs’ta müşteri verilerinin, özellikle kayıtlar ve iddialarla ilgili verilerin saldırıdan etkilenmediğini açıkladı. Konuya aşina olan kaynaklar, bunun yerine CNA yetkililerinin ağlarının dışında tutulduğunu iddia etti.

Bununla birlikte, Bloomberg’in kaynakları , CNA’nın bu talepleri görmezden geldikten sadece bir hafta sonra fidye ödediğini ortaya çıkardı . Bilgisayar korsanlarının talep ettiklerini ödemese de, bu değerli dosyalar için 40 milyon dolar ödedi. Doğal olarak, CNA bu fidyeyi ödeme konusunda yorum yapmaz ve konuyu ele alırken tüm yasalara ve yönergelere uyması konusunda ısrar eder.

Bununla birlikte, bu meblağı ödediği kanıtlanırsa, şimdiye kadarki en yüksek fidye yazılımı ödemesi, en azından duyduklarımız olacaktır. Bazı şirketlerin gerçekten de bu talepleri yetkililerin tavsiyelerine karşı ödemiş olması muhtemeldir. CNA’dan daha gizli tutmakta daha iyi olabilirler.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *