«
Ponyai_Luminar_01-1-1280x720

Otonom araç başlığı gittikçe küçülüyor ve Pony.ai, kendi kendini süren en son otomobil tasarımını ve çok daha şık, Luminar destekli tarama merkezini ortaya çıkarıyor. Sürücüsüz araçların üstündeki hantal LIDAR sensörleri ile hala ilişkilendirilen “kalkık çöp tenekesi” estetiğinden çok uzak olan yeni sürüm, Pony.ai’nin modifiye edilmiş Lexus SUV’larına 4 inçten daha az bir yükseklik katıyor.

Bu, şirketin şu ana kadar kullandığı araçlardan önemli bir fark. Mevcut SUV’ların üstünde büyük, tavan rafı tarzı bir blok var ve bundan sonra bir sensör tareti yükseliyor. Bunun iyi bir nedeni var, akıl: Bu, LIDAR sensörlerinin arabanın etrafında tam, 360 derecelik bir görüş alanına sahip olmasını sağlar.

Etkili hacim üretimi için estetik ve pratiklikten bahsetmeye gerek yok, sistemin daha küçük olması gerekiyordu. Pony.ai’nin şu anda başardığını söylediği tam da bu, Luminar’ın ince Iris LIDAR sensörüne ve çok daha düşük profilli tavan hattı için diğer teknolojilere dokunarak. Sadece 10 cm yüksekliğinde olacak, ancak yine de içerideki çeşitli sensörler için 360 derecelik görüş sağlıyor.

Yeni tasarım, 2023’ten itibaren şirketin “otomotiv sınıfı üretim otonom filolarında” kullanılacak. Şu anda Çin’deki üç şehirde – Guangzhou, Şangay ve Pekin – ve Kaliforniya, Irvine ve Fremont. Pony.ai, 200’den fazla araçtan oluşan filosunun toplu olarak 220.000’den fazla robotaksi sürüşü sağladığını ve toplam operasyonel kapsama alanında yaklaşık 330 mil kare büyüklüğünde 3,1 milyon milin üzerinde sürüş sağladığını söylüyor.

Daha şık Pony.ai sürücüsüz SUV, yola çıkmaya hazır daha fazla otonom otomobile işaret ediyor

Luminar, yalnızca Pony.ai gibi otonom araç girişimlerinin değil, aynı zamanda yerleşik otomobil üreticilerinin de ilgisini içeren LIDAR çevrelerinde daha yüksek bir profil kazanıyor. Volvo 2018’de şirkete yatırım yaptı , ardından iki yıl sonra Luminar LIDAR’ın yaklaşmakta olan SPA 2 platformunda önemli bir bileşen olacağını doğruladı . 2022’den itibaren üretime girmesi beklenen bu araç, başlangıçta tam otonom sürüş için değil, gelişmiş sürücü yardımı için kullanılacak.

Aslında bu, Luminar’ın teknolojisinin ve genel olarak LIDAR’ın temel yönlerinden biridir: onunla tam olarak ne başarılabileceği, yazılıma, yasal ortama ve onu kullanan şirketin istekleri – ve risk profiline – bağlıdır. Volvo’nun Karayolu Pilotu olarak adlandırılan sistemi, belirli otoyolları ele geçirmek ve insan gözetimi olmadan çalışmak üzere tasarlanmış Seviye 3 bir sistem olacak. Ancak kontrolü, bu etki alanının dışındaki insan sürücüye geri devredecektir.

Pony.ai’nin yaklaşımı, aksine, sürücüyü her zaman yolcu statüsüne düşürmektir. Şirket, en son Şubat 2020’de 400 milyon dolar yatırım yapan destekçi Toyota ile çalışıyor ve ikisi birlikte Çin’deki AV pilotlarını geliştirdi.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *