«
5bd6b8a261361f242cfb1195

Bir şirketin değerini bilmek için finans uzmanları tarafından kullanılan farklı ölçütler vardır ve bu tür popüler parametrelerden biri, borsa dilinde yaygın olarak piyasa değeri olarak adlandırılan piyasa değerine dayanmaktadır. Bu makale, listelenen pazarda dünyanın en zengin 20 şirketi hakkındadır.

Yatırım dünyasında yeniyseniz, şirketin mevcut piyasa fiyatının şirket tarafından ihraç edilen hisse senetleri ile çarpılmasıyla piyasa değerine ulaşılır. Aşağıda belirtilen rakamlar ABD Doları cinsindendir.

İş, üretim, satın alma ve satışla ilgili olabilecek bir fikirle başlar. Pazar araştırması ve müşteri değeri, başarılı bir işin anahtarıdır . Dijital dünya bilim, ekonomi ve toplum için birçok fırsat getiriyor. Bugün gelir açısından dünyanın en zengin 20 şirketini keşfedeceğiz , aşağıdaki sıralama gelir ve büyümeye dayanmaktadır.

COVID-19 çöküşünden bu yana, küresel hisse senedi piyasaları güçlü bir toparlanma gördü. Dünyanın en büyük 100 şirketi, bir önceki yıla göre %48 artışla 31 Mart 2021 itibariyle rekor kıran 31,7 trilyon dolar değerindeydi . Bir karşılaştırma noktası olarak, ABD ve Çin’in birleşik GSYİH’sı 2020’de 35,7 trilyon dolardı.

Şimd ise, Ağustos 2021 itibariyle dünyanın en zengin 20 şirketine hızlıca bir göz atalım.

Dünyanın En Zengin 20 Şirketi

Listeye Amerika merkezli şirketler hakimken, Suudi Arabistan, Çin, Tayvan, Güney Kore’den de dünya çapında nam salmış bazı tanınan şirketler bulunmaktadır.

1. Apple Inc – 2,4 Trilyon ABD Doları

Sektör: Elektronik, Bilgi Teknolojisi

Ürün: Mobil, iPod, Kişisel bilgisayarlar ve tabletler

Cupertino merkezli bir Amerikan teknoloji şirketi olan Apple Inc, 2,4 Trilyon dolarlık rekor piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketidir. Apple, 2020 itibariyle 275 milyar dolarlık geliri ile en başarılı markadır. 1976 yılında üç teknoloji sihirbazı – Steve Wozniak, Ronald Wayne ve Steve Jobs tarafından kurulmuştur.

Apple başlangıçta kişisel bilgisayar segmentinde yer aldı ve daha sonra cep telefonu segmentine girmesiyle elde ettiği büyük başarıdan sonra katlanarak büyüdü. Dizüstü bilgisayarlar ve iPhone’lar ile başlayan Apple Inc, artık Smartwatch, iPod tabletleri, Televizyon, Aksesuarlar vb. gibi geniş bir ürün yelpazesine dönüştü.

Apple, 2020’de 2 Trilyonluk piyasa değerine ulaşan dünyanın ilk halka açık şirketidir. Şu anda dünya çapında 512’den fazla perakende mağazası vardır ve yaklaşık 147.000 çalışanı vardır.

2. Microsoft – 2.14 Trilyon ABD Doları

Sektör: Yazılım Geliştirme, Bilgi teknolojisi, Tüketici elektroniği.

Ürünler: Windows İşletim Sistemi, Microsoft Office, Xbox, Arama motoru.

Microsoft, 2,14 Trilyon Dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci şirketidir.

1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan Microsoft, kişisel bilgisayar yazılımı pazarında dünya lideridir. Microsoft Windows işletim sistemi, şirket için büyük karlar yaratan kaçak bir başarıydı.

Merkezi Washington, Redmond’da bulunan Microsoft, 143 milyar dolar gelir elde etti ve maaş bordrosunda 166.475 çalışanı bulunuyor.

3. Suudi Aramco – 1,86 Trilyon ABD Doları

Sektör: Petrol ve gaz üretimi, rafinaj.

Ürünler: Ham Petrol, Doğal Gaz ve petrokimya türevleri.

Saudi Aramco (Suudi Arabistan Petrol Şirketi), 2019’da ancak iki yıl önce halka açıldı ve 1,86 Trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın üçüncü büyük şirketi. Suudi hükümetine ait olan Aramco, 270 milyar varil ham petrol rezervi ile dünyanın en büyük ikinci şirketi olarak kabul ediliyor.

Suudi Arabistan, küresel petrol üretiminin %44’üne katkıda bulunan 12 diğer ülke ile birlikte Petrol İhraç Eden Örgütü (OPEC) ülkelerinin bir parçasıdır.

İlk halka arzında (IPO) 25.6 milyar dolarlık rekor bir artış sağlayan Dahran merkezli Saudi Aramco, 1933 yılında kuruldu. Şirket, 2020’de 230 milyar dolarlık gelir kaydetti. Aramco’nun Çin, Japonya, Rusya, BAE, ABD, Büyük Britanya ve diğer birçok ülke. Aramco dünya çapında yaklaşık 66.800 çalışana sahiptir ve şirket hissesinin %98,5’i Suudi Arabistan hükümetine aittir.

4.Alphabet– 1.8 Trilyon ABD Doları

Sektör: İnternet, Yazılım hizmetleri.

Ürünler: İşletim Sistemi, Arama Motoru, Cep Telefonu

Çok uluslu bir Amerikan şirketi olan Alphabet Inc, Google LLC’nin ve diğer birkaç yan şirketin ana şirketidir.

Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında Stanford Üniversitesi’nde okurken kurulan Alphabet, 1.8 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın dördüncü büyük şirketidir.

Kaliforniya merkezli Google inc, Haziran 2021 itibarıyla %92,47’lik pazar payıyla dünya çapında arama motoru segmentinde tartışmasız liderdir. Alphabet, 2020’de 182 milyar dolar gelir elde etti ve dünya çapında 135.000’e yakın çalışanı istihdam ediyor.

5. Amazon – 1.68 Trilyon ABD Doları

Sektör: Perakende işi, E-Ticaret, Yapay Zeka.

Ürünler: Yazılım, Kindle, FireTV, Echo

Çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketi olan Amazon.com, Inc, 1,68 Trilyon Dolarlık piyasa değeriyle dünyanın dördüncü büyük şirketidir. Dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos, 1994 yılında Amazon’u kendi garajında ​​kurdu.

Amazon başlangıçta kitap satan bir çevrimiçi pazar yeri şirketi olarak başladı ve daha sonra video oyunları, Giyim, Mobilya, Ayakkabı, Bilgisayar, Tüketici elektroniği gibi günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan hemen hemen her şeyi çevrimiçi portalında satmak için genişledi.

Amazon, 2020’de 386 milyar dolarlık şimdiye kadarki en yüksek geliri kaydetti ve onu dünyanın en büyük İnternet şirketi haline getirdi. Dünya genelinde rekor 1.298.000 çalışanı istihdam etmektedir.

6. Facebook – 992 Milyar ABD Doları

Sektör: İnternet

Hizmetler: Facebook portalı, Messenger

Kaliforniya merkezli Facebook Inc, 992 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük beşinci şirketidir. Dünyanın en popüler sosyal ağ sitesidir.

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, yakın geçmişte Instagram, WhatsApp, Oculus gibi birçok sosyal medya şirketini satın aldı.

Halk arasında FB olarak bilinen Facebook, kurulduğu günden bu yana 2020 yılında 86 milyar dolarlık en yüksek satışı kaydetti. Dünya çapında 60.600 çalışana sahiptir. FB, 2021 itibariyle yaklaşık 2,85 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir.

7. Tesla – 703 Milyar ABD Doları

Sektör: Otomobiller, Enerji

Ürünler: Arabalar, Kamyonlar, Güneş çatıları, Akü vb.

Tesla, aynı zamanda dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olan bir Amerikan otomotiv ve enerji şirketidir. Şirket, 703 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Şirket ayrıca yeşil enerji sağlamak için güneş panelleri, güneş çatı kiremitleri ve piller üretiyor. Tesla, diğer 27 şirketle birlikte tüm içten yanmalı araçları elektriğe taşımak için 2020 yılında ZETA’yı (Zero Emission Transport Association (ZETA) kurdu.

Palo-Alto merkezli Tesla Inc, 2003 yılında Martin Eberhard ve Mark Tarpenning tarafından kuruldu. Ancak mevcut CEO Elon Musk, şirketin yüzü ve Tesla’da %22 hisseye sahip büyük bir hissedar. 2009 yılında Tesla, ilk otomobil modeli Roadster’ı üretti. Tesla’nın 70.700 çalışanı ve dünyanın farklı bölgelerine yayılmış 598 perakende mağazası var.

8. Berkshire Hathaway – 636 Milyar USD

Sektör: Sigorta, Finans, Medya, Demiryolu taşımacılığı, gıda ve gıda dışı ürünler

Ürünler: Mülkiyet ve kaza sigortası, Çeşitlendirilmiş Yatırımlar

Berkshire Hathaway, birçok şirkette önemli holdingleri olan ABD merkezli bir Amerikan holding şirketidir. Berkshire Hathaway, 182 yıl önce 1839 yılında kurulduğunda ilk olarak bir tekstil üretim şirketi olarak başladı.

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, şirketin başkanı ve CEO’sudur ve yatırım felsefesi nedeniyle halk arasında “Omaha’nın Oracle’ı” olarak bilinir.

Omaha, Nebraska merkezli Berkshire Hathaway, 2020 itibariyle 245 milyar dolar gelirle 636 Milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Şirketin 360.000 aktif çalışanı var. Şirketin hisse fiyatı kuzeye doğru hisse başına 400.000$’dır ve mutlak anlamda dünyanın en pahalı hissesidir.

9. Tayvan Yarı İletkeni – 606 Milyar USD

Sektör: Yarı İletkenler

Hizmetler: Entegre devrelerin imalatı ve ilgili hizmetler

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Limited (TSMC), yarı iletkenler üreten Tayvan merkezli çok uluslu bir şirkettir.

Hsinchu’daki Hsinchu Bilim Parkı’nda bulunan Tayvan’ın en büyük şirketidir. Yarı iletken segmentinde dünyanın en değerli şirketi olan TSMC, 606 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

TSMC 1987 yılında Morris Chang tarafından kurulmuştur ve şu anda yabancı yatırımcılara aittir. Şirket, 2020’de 47,95 milyar dolarlık satış elde etti ve dünya genelinde 56.800 güçlü iş gücüne sahip.

10. Tencent holdingleri – 592 Milyar USD

Sektör: İnternet

Ürünler: Sosyal ağ, anlık mesajlaşma, kitle iletişim araçları, web portalları

Tencent, aynı zamanda bir girişim şirketi ve 592 milyar dolarlık piyasa değeri olan bir yatırım holdingi olan Çinli bir holding teknoloji şirketidir.

Tencent Holdings sadece oyun sektöründe değil, mobil oyunlar, müzik, web portalları, e-ticaret, internet hizmetleri gibi faaliyet gösterdiği çeşitli sektörlerde de önemli ölçüde büyük bir şirkettir.

1998 yılında Pony Ma, Zhang Zhidong, Xu Chenye, Chen Yidan ve Zeng Liqing olmak üzere beş üye tarafından kurulan Tencent, 2018’de 500 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk Asya teknoloji şirketidir. Şirket, 2018’de 73,5 milyar dolar gelir elde etti. 2020 ve merkezi Shenzhen’in Nanshan Bölgesi’ndedir. Tencent Music’in 700 milyon aktif kullanıcısı var ve 85.800 kişiyi istihdam ediyor.

11. Alibaba – 541 Milyar ABD Doları

Sektör: İnternet

Ürünler: E-ticaret, online para transferleri, mobil ticaret

Alibaba group holding limited, e-ticaret, perakende ve internet endüstrisine hitap eden bir Çinli teknoloji şirketidir. Alibaba, 1999 yılında Jack ma tarafından kuruldu ve 2020’de 109,4 milyar dolar kazandı.

Jack Ma, 51 milyar dolarlık servetiyle Asya kıtasının en zengin iş adamlarından biri. Alibaba, dünya çapında farklı pazar segmentlerinde faaliyet gösteren çok çeşitli bir şirket portföyüne sahiptir.

12. Visa – 527 Milyar USD

Sektör:  Finansal Hizmetler

Hizmetler: Ödemeler

Visa Inc, 2020 itibariyle 21.85 milyar $ gelire sahip Kaliforniya merkezli bir finansal hizmetler şirketidir. Visa, popüler Visa markalı kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartları aracılığıyla dünya çapında elektronik yollarla yapılan fon transferlerinin önünü açıyor. .

Visa Inc, finansal kuruluşlar için müşterilerine kredi, banka, ön ödemeli kartlar sunmak için kullanılabilecek ödeme ürünlerine sahip bir platform sağlar. Visa günde 150 milyon işlem yapıyor.

13. NVIDIA – 514 Milyar USD

Sektör: Yarı iletkenler, Yapay zeka, Video oyunları

Ürünler: İşlemci, GPU

Nvidia, grafik işleme birimleri (GPU’lar) ve uygulama programlama arabirimi (API) tasarlayan ve 10.9 milyar dolarlık satışla Kaliforniya merkezli bir Amerikan şirketidir. Nvidia 1993 yılında kuruldu ve 2020 itibariyle 18.100 kişiyi istihdam ediyor.

14. Samsung – 479 Milyar USD

Sektör: Elektronik, Finansal Hizmetler, İnşaat, Perakende

Ürünler: Cep Telefonu, Flash bellek, vb

Samsung, dünyanın en büyük cep telefonu üretim şirketi olan Güney Kore merkezli çok uluslu elektronik şirketi Seul’dür. Ayrıca piller, IC yongaları, sabit diskler, Görüntü sensörleri, kameralar vb. üretiyor ve 74 ülkede satış ağına sahip. Samsung, 290.000 çalışana sahiptir.

Samsung, alanında uzmanlaşmış 1969 yılında kuruldu. Şirket, 2020’de 200 milyar dolar gelir kaydetti.

15. Johnson & Johnson – 457 Milyar ABD Doları

Sektör : İlaç

Ürünler: Bebek bakım ürünleri, İlaçlar ve Tıbbi ekipman

Johnson & Johnson (J&J), 2020 itibariyle 82,5 milyar dolar gelirle tıbbi cihazlar, ilaçlar, aşılar ve bebek bakım ürünleri üreten bir Amerikan ilaç şirketidir.

1886 yılında Robert Wood Johnson I, James Wood Johnson ve Edward Mead Johnson tarafından kurulmuştur. J&J, 60 farklı ülkede faaliyet gösteriyor ve 250 bağlı şirkete sahip.

16. JP Morgan Chase – 456 Milyar USD

Sektör : Bankacılık

Hizmetler: Yatırım Bankacılığı, Kredi kartları, Bireysel bankacılık ve Kurumsal Bankacılık

JP Morgan Chase, ticari ve yatırım bankacılığı hizmetleri sunan ABD tarihinin en eski bankalarından biridir. Efsanevi bankacı JP Morgan tarafından 1871 yılında kurulan JP Morgan, dünya çapında 255.000 kişiye istihdam sağlayan 3,38 Trilyon Dolar toplam varlığa sahip bir bankacılık devidir.

JP Morgan, 2020 itibariyle 119 milyar dolar gelirle ABD’nin en büyük ve dünyanın dördüncü büyük bankasıdır.

17. LVMH – 416 Milyar USD

Sektör: Lüks Ürünler

Ürünler: Giyim, kozmetik, moda aksesuarları, mücevher, parfüm, saat vb.

Halk arasında LVMH olarak bilinen Louis Vuitton Moët Hennessy, 53,7 milyar Euro cirosu olan Fransa merkezli lüks eşya şirketidir. Christian Dior, Givenchy, Marc Jacobs, Stella McCartney, Loro, Celine, Fenty gibi prestijli markaları yöneten Alain Chevalier & Henry Racamie tarafından 1987 yılında kurulmuştur.

Paris merkezli LVMH, yaklaşık 83.000 kişiyi istihdam eden Fransa’daki en büyük şirkettir.

18. Walmart – 407 Milyar USD

Sektör: Perakende

Hizmetler: Alışveriş merkezleri, Hipermarketler

Walmart Inc, hipermarketler ve bakkallar işleten ABD merkezli bir perakende devidir ve geliri 559 milyar dolar. Walmart, 1962 yılında Sam Walton tarafından kurulmuştur.

2021 yılı itibarıyla 24 farklı ülkede faaliyet gösteren 10.526 perakende mağazası bulunmaktadır. Dünya genelinde 2,2 milyon işçiye istihdam sağlayan dünyanın en büyük işverenlerinden biridir.

19. United Health Group – 387 Milyar USD

Sektör: Sağlık

Hizmetler : Sağlık hizmetleri ve Sigorta

UnitedHealth Group (UHG), 387 milyar dolarlık piyasa değeri olan ABD merkezli sağlık ve sigorta şirketidir. UHG, 1977 yılında sağlık hizmetleri ve sigorta hizmetleri sunan bir şirket haline geldi.

257 milyar dolarlık cirosu ile tahsil edilen net prim bazında dünyanın en büyük sigorta şirketidir. Minnesota merkezli sağlık uzmanı, 2020 itibariyle 330.000 çalışana sahiptir.

20. Master Card – 367 Milyar USD

Sektör: Finansal Hizmetler

Hizmetler: Ödemeler

Aslında çoğumuzun gündelik hayatta çok fazla olarak kullandığı, Amerika merkezli bir diğer finansal hizmetler devi Mastercard Inc, merkezi New York’ta bulunan ve 15,3 milyar dolar gelir elde ediyor. Rakip ortağı Visa Inc gibi Master Card da popüler Master-Card markalı kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartları ile dünya çapında elektronik yollarla yapılan para transferlerinin önünü açıyor.

2006 yılında halka açılmadan önce bir kooperatif şirketi olan Mastercard, birkaç bölgesel banka kartı birliğinin ittifakıyla kuruldu. Şirket dünya çapında 21.000 kişiyi istihdam etmektedir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *