«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Eba’dan Öğrencilere “Eba Asistan”

Eba’dan Öğrencilere “Eba Asistan”

uzaktan_egitimde_ogrencilerin_sorularini_eba_asistan_yanitlayacak_h281398_08f7d

  Son zamanlarda koronavirüsü sebebinden dolayı öğrencilerin uzaktan eğitim ağı olan Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) öğrencilerin ve velilerin sorularını anlık olarak yanıtlayacak olan Eba Asistan sistemini geliştirdi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem, sorular soruldukça daha da iyi çalışacağını belirtti.

1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenim kademelerinin derslerinin yer aldığı EBA, her geçen gün güncellenerek öğrencilere ve velilere daha kolay bir erişim sunmayı amaçlıyor ve bu yolda başarılı adımlar ile ilerliyor. Bu ilerlemeyide bize son olarak bu güncelleme ile gösteriyorlar.

EBA’dan Öğrencilere “EBA ASİSTAN”

  Özellikleri ve amacı arasında şunlar belirtiliyor; EBA Asistan ile birlikte sorunları daha kısa sürede çözmeyi ve sistemi en etkili şekilde kullanmayı hedefliyor. Bu kapsamda sanal asistan, MEB uzmanları tarafından belirlenen 10 ana başlıkta en çok sorulan 100’e yakın soruya anlık olarak yanıt verebildiği söyleniyor.

Ziya Selçuk’tan Eba Asistan Hakkında Açıklama

“Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz de öğrencilerimizin derslerinden mahrum kalmaması için uygulamaya aldığımız EBA sistemini tüm dünyaya liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini hızla tespit ettik ve ‘nasıl daha fazla geliştirebiliriz’ sorusunu sorduk. Burada ülkemizin yapay zekâ alanındaki deneyimli şirketlerinden CBOT, gelişmiş yerli yapay zekâ teknolojisiyle bize destek oldu ve kamu-özel sektör iş birliğinin güçlü bir örneğini sergiledik.

Bu çalışma aslında ülkemizin kendi kendine yetebilecek seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. EBA Asistan ile öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz, sistemle ilgili merak ettikleri her soruyu arkadaşlarıyla konuşur gibi bota yazacak ve bot, gelişmiş doğal dil işleme teknolojisi sayesinde bu soruları hızla anlayıp Millî Eğitim Bakanlığı sistemlerimizden çektiği verilerle doğru cevapları anında verebilecek.”

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *