«
ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

İspanyol elektrikli şarj şirketi Wallbox, sürücülerin elektrikli otomobillerini evden yaklaşık 4 saatte tamamen şarj edebilmelerini sağlayan yeni Seviye 2 şarj istasyonunu tanıttı.

.

Elektrikli Otomobiller Evde 4 Saatte Şarj Edilebilecek!

.

Gelecek Elektrikli Otomobillerde Görünüyor

.

Bugün dünyadaki pek çok küresel otomobil üreticisi, geleceklerini elektrikli araçlar üzerine inşa ediyorlar. Tesla’nın önderliğindeki sektörün ABD ve Avrupa’daki pazar hacmi yıldan yıla istikrarlı bir şekilde yükselirken, Norveç gibi bazı ülkelerde elektrikli araç satışları benzinli araç satışlarını geçmiş durumda.

.

Tamamen elektrikli araçlar, hem otomobil sektörünü sürdürülebilir kılması hem de küresel ısınmanın etkilerini azaltması açısından çok değerli bir öneme sahip. Bununla birlikte elektrikli araçların hala ilerlemesi gereken iki önemli nokta bulunuyor: Menzil ve şarj süresi.

.

Örneğin; bugün elektrik gücünü kullanarak çalışan bir Chevy Bolt’u cep telefonunuzu şarj etmek için kullandığınız aynı prize takarsanız, tamamen şarj olması için en az 64 saat beklemeniz gerekiyor.

.

Elektrikli araçların sunduğu menzil yavaş yavaş artsa da, Seviye 1 şarj istasyonu ile bir bataryayı doldurmak, gün içindeki zamanınızın önemli bir bölümünü alabilir. Neyse ki İspanyol elektrikli şarj şirketi Wallbox, yeni Seviye 2 şarj istasyonu ile bu süreyi sekiz ile 10 kat azaltmayı vadediyor.

.

Elektrikli Otomobiller Evde 4 Saatte Şarj Edilebilecek!

.

Wallbox Pulsar’ın Fiyatı 649 Dolardan Başlıyor

.

Başlangıçta ABD pazarı için tanıtılan Seviye 2 şarj kiti, Chevy Bolt ve benzer batarya hacmine sahip elektrikli araçları ev ortamında yalnızca 4 saatte tamamen şarj edebiliyor.

.

Wallbox’ın 40 amper çıkışlı 649 dolarlık Pulsar akıllı şarj kiti, doğrudan duvara takılabilmesini sağlayan bir kablo ile birlikte geliyor. Daha yüksek çıkışlı 48 amperlik Wallbox Pulsar Plus versiyonu ise bu yıl 699 dolara satışa sunulacak.

.

Ev tipi hızlı şarj istasyonlarının sayısındaki artış, elektrikli otomobillere olan ilgiyi de önemli oranda yükseltebilir. Zira bir elektrikli araç sahibi olmayı düşünenlerin kafasındaki en büyük soru işareti şarj süresi oluyor.

.

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ülkedeki tüm istasyonların yalnızca yaklaşık yüzde 16’sı hızlı şarj özelliğine sahip durumda. Ayrıca bunların büyük bir bölümü de otoyollarda bulunuyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *