MobilTeknoloji Haberleri

En Az Radyasyon Yayan Telefonlar-2020

En Az Radyasyon Yayan Telefonlar -2020

Radyasyon insan bedeni için zararlıdır. Fakat günümüzde modemlerden TV’lere, Cep telefonlarından bilgisayar ekranlarına kadar her şey gözle görülmeyen radyasyon dalgalarını yayıyorlar. Bu cihazlar Avrupa standartlarında DAS sınıflandırması adı verilen bir standarda göre sınıflandırılıyorlar. Bu makalemizde elektro manyetik dalgalar yayan cihazları, akıllı telefonlar tarafından yayılan radyasyon değerleri( SAR) gibi konulara değiniyoruz. Ancak öncesinde bu kavramları açıklamaya çalışacağız.

SAR Nedir: Özgül soğurma oranı olarak açıklanmaktadır. Telefonlardan yayılan dalgaların miktarını ölçmede kullanılan bir standarttır. Birimi de kilogram başına Watt olarak yanı W/Kg olarak belirtilir. Samsung NOTE 10 ve üzeri modellerde SAR değeri 0,187 olarak ölçülmüştür. Galaxy S20 modelinde bu oran 0,279’dur. Yine Samsung A51 modelinde yayılan radyasyon oranı 0,369 olarak çıkmaktadır. Huawei P30 Pro modelinde bu değer 0,640’dır. One Plus 7T telefon için SAR değeri 1.04 olarak çıkmaktadır. Pixel 3A modelinde bu değer 1.33’tü

DAS Nedir?

Elektro manyetik alanlar, hayatımızın her noktasında var. Röntgen ışınları, görünür ışık, röle antenler ve güç hatları tarafından yayılan dalgalar hayatımızın her köşesini kuşatmış durumda. Dalga formları frekans ile tanımlanırlar. Bir göle attığınız bir taşın etrafında yayılan dalgalara benzer dalgalar bu cihazlardan yayılmaktadır. Ancak tüm elektromanyetik dalgalar, saniyede 300 bin km hızla yayılırlar. Bu da ışık hızı demektir. Akıllı telefonların hayatımıza sunduğu tartışılmaz iletişim konforu, yanında bazı olumsuzlukları da getiriyor. Her gün kulaklarımıza kadar götürdüğümüz ve dakikalarca konuştuğumuz bu cihazlar da belli bir Watt gücünde elektromanyetik dalgalar yayıyorlar. Bu dalgalar insan vücudunu etkiliyor. Avrupa birliği bu cihazlar için belli bir sınır belirledi ve SAR sınırı olarak en fazla kilogram başına 2 watt sınırı bulunuyor. Bu sınırı aşan cihazlar zarar veriyor. İnsanların kilogram başına bu dalgaları emme kapasitesi 2 Watt altında olmalıdır. Çoğu telefon modellerinde bu değer 2 Watt altındadır. Ancak telefonlarla konuşulan süre, telefonun yaydığı radyasyon değeri veya DAS değeri ve etkilenme durumu farklılık göstermektedir.

Radyasyon Sağlık İçin Neden Zararlıdır?

Doğal olmayan her şey sağlık için zararlıdır ve radyasyon yayan X ışınları ( tıpta kullanılır) gama ışınları olarak adlandırılırlar. Bu ışınların ve nükleer patlamalardan kaynaklanan radyasyonların iyonlaştırıcı özelliği vardır ve canlılarda hücre DNA’sını bozarak kansere yol açıyorlar. Bilindiği gibi biyolojik hücrelerimiz de atomlardan meydana geliyor ve radyasyon, atomlardan kolayca elektron koparabiliyor. Telefonlardan yayılan dalgaların enerjisi daha azdır ve iyonlaştırıcı özellikleri yoktur. Mobil frekanslar 700 MHz ile 2.6 GHz arasında olabilir. Fakat X ışınlarının frekansları 30 milyon GHz değerdedir. Yani DNA yapımız X ışınlarından kolayca etkilenirken, telefonlardan yayılan dalgalardan kolayca etkilenmezler. Yine de bu konu daima gündemde kalmaya devam edecektir çünkü bu cihazlardan yayılan radyasyonun beynimize zarar vermediğine dair kanıtlar yoktur.

 

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gün geçmiyor ki yeni bir şey öğrenmeyelim bunun içine bir de sağlık girerse tadından yenmiyor tabiki önce sağlık diyerek ayakta alkışlıyorum🧿 👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: