«
A_constellation_of_satellites_around_the_Moon-1280x720 (1)

Şu anda, Ay ve Dünya arasındaki iletişim oldukça tıkalı. Ay’ın kendisi radyo sinyallerini engeller; bu, Dünya’nın uydusunun uzak tarafına yapılan herhangi bir sonda, uzay aracı veya mürettebatlı görevin, bize ve bizden gelen doğrudan aktarımlardan kesildiği anlamına gelir.

Örneğin, Çin’in Chang’e-4 iniş aracı, Dünya-Ay L2 Lagrangian noktasındaki bir röle uydusuna güveniyordu. Bu uydu, Queqiao, etkin bir şekilde aracı görevi görür, karadan gelen iletişimi alır ve ardından bunları Dünya’ya aktarır. ESA’nın aklındaki şey, oldukça karmaşık ve daha güçlüdür.

Ay’ın etrafına yerleştirilmiş bir dizi uydu, hem iletişim hem de GPS tarzı bir navigasyon sistemi için kapsama alanını kapatabilir. Ay görevlerinin kendilerine ait bir röle kurma ihtiyacını ortadan kaldıracak veya Dünya’ya bağımsız olarak ulaşabilen yüksek güçlü vericiler kullanacaktı. Sonuç olarak ESA, gelecekteki görevlerin daha da erişilebilir olabileceğini öne sürüyor.

Ajans, “Paylaşılan bir telekomünikasyon ve navigasyon hizmetinin kullanılması, gelecekteki bireysel görevlerin tasarım karmaşıklığını azaltacak ve onları daha hafif hale getirecek, daha fazla bilimsel araç veya diğer kargolar için yer açacak ve her bir görevi daha uygun maliyetli hale getirecek” dedi.

“Ay keşiflerine bilet fiyatını düşürmek, daha geniş bir ESA üye devletleri grubunu kendi ulusal ay görevlerini başlatma konusunda güçlendirebilir” önerildi. “Nispeten düşük bir bütçeyle bile, gelişmekte olan bir uzay ülkesi, yeni nesil bilim adamlarına ve mühendislere ilham veren bilimsel bir CubeSat görevini Ay’a gönderebilir.”

ESA, Ay için Starlink-GPS tarzı hibrit ağda ilerliyor

Başlangıç ​​olarak, ESA böyle bir sistemin potansiyelini Lunar Pathfinder comsat ile göstermeyi planlıyor. 2023’ün sonunda fırlatılması planlanan araç, Ay çevresinde bir yörünge oluşturacak ve navigasyon ve veri aktarımı bilgilerini sağlayacak. Amaç, yaklaşık 100 metrelik konumlandırma doğruluğu, ancak gelecekteki uydular bunu yarı yarıya azaltabilir veya daha iyi hale getirebilir.

ESA ayrıca NASA’ya yaklaşan Artemis programı için ESPRIT iletişim modülü sağlıyor. Moonlight, Ay için kalıcı bir ağ oluşturmak için bu iki projedeki teknolojileri kullanacak.

Bunun gerçekleşmesi şaşırtıcı olmayan bir şekilde biraz zaman alacak. ESA, iki konsorsiyumla anlaşma imzaladı – biri Surrey Satellite Technology Ltd, Airbus ve diğerleri ile çalışıyor; diğeri, lojistik ve ayrıntıları anlamak için Kanada’nın MDA’sı Inmarsat ve diğerleri ile birlikte çalışan Telespazio tarafından yönetiliyor.

Elodie Viau, “Sağlam, güvenilir ve verimli bir telekomünikasyon ve navigasyon sistemi, Ay için planlanan düzinelerce münferit görevi daha uygun maliyetli hale getirecek ve küçük ülkelerin uzayda seyahat eden uluslar haline gelmesini sağlayarak gelecek nesil bilim insanlarına ve mühendislere ilham verecek,” ESA Telekomünikasyon ve Entegre Uygulamalar Direktörü, bugün anlaşmaların yapıldığını söyledi .

NASA’nın Artemis misyonu, astronotları 2024 yılına kadar Ay’ın yüzeyine geri döndürmeyi hedefliyor. Aynı zamanda, hem aya iniş hem de gelecekte – ayın inişi için bir sahne görevi görecek olan Ay’ın yakınında konumlandırılan yeni bir uzay istasyonu olan Ay Geçidi inşa etmeyi planlıyor. Güneş sistemimizdeki Mars ve diğer gezegenlere daha uzaktaki görevler.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *