«
FACEBOOK

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi tarafından “Yakındakiler” özelliğini üçüncü taraf bir uygulamadan kopyaladığı gerekçesiyle Business Competence adındaki İtalyan bir yazılım geliştirme şirketine 4.7 milyon dolar tazminat ödemesi hükmü verdi.

.

Facebook’a 4.7 Milyon Dolarlık Para Cezası Verildi!

.

İtalyan Mahkeme, Facebook’un Tazminat Ödemesi Hükmü Verdi

.

Dünya çapında 3 milyara yakın aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya devlerinden biri olan Facebook, 2012 yılında “Nearby” (Yakındakiler) adlı bir özellik yayınlamıştı. GPS temelli işlev, coğrafi konumlarınızı gerçek zamanlı baz alarak, ister arkadaşınız olsun ister olmasın yakınınızda bulunan kişileri görmenizi sağlıyor.

.

İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi, söz konusu özelliğin Faround adlı bir uygulamadan kopyalandığı gerekçesiyle Facebook’un, İtalya merkezli yazılım firması Business Competence’e 4.7 milyon dolar, yani yaklaşık 34 milyon 487 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

.

Facebook’a 4.7 Milyon Dolarlık Para Cezası Verildi!

.

Business Competence, kullanıcıların bulundukları yere yakın Facebook arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarladığı Faround uygulamasını 2012 yılında piyasaya sürmüştü. Uygulama, kısa süre içerisinde İtalyan pazarında güç kazandı, ancak Facebook’un sadece aylar sonra kendi “Nearby” (Yakındakiler) özelliğini başlatması, Faround’un indirme sayılarının düşmesine ve hızla kullanıcı kaybetmesine neden oldu.

.

Bunun üzerine İtalyan firma, 2013 yılında Facebook’a telif davası açtı. Business Competence’in gerekçelerini haklı bulan mahkeme, 2019’da Facebook’un söz konusu özelliğini İtalya’da askıya almasına ve telif hakkı ihlali nedeniyle 350 bin euro (Yaklaşık 3 milyon 163 bin lira) para cezası ödemesine hükmetti. Aradan geçen süre zarfında ABD’li sosyal medya devinin ödeyeceği tazminat miktarını artırmaya karar veren mahkeme, para cezasını 4.7 milyon dolar olarak kesinleştirdi.

.

Konuya ilişkin Reuters‘e açıklamada bulunan bir Facebook sözcüsü, mahkeme kararının kendilerine iletildiğini ve gerekli incelemeleri gerçekleştirecekleri hakkında açıklamada bulundu.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *