«
china-rover-1280x720

Son zamanlarda Çin, Mars’a bir keşif aracı indiren yalnızca gezegendeki ikinci ülke oldu. Altı tekerlekli gezici güneş enerjisi ile çalışıyor ve Cumartesi günü Pekin saatiyle 10: 40’ta iniş aracından Mars yüzeyine indi. Zhurong, 240 kilogram ağırlığındaki Rovers NASA’nın Mars’ta çalıştığından çok daha küçük.

Güneş panelleri , gezginin bir şekilde bir kelebeğe benzemesini sağlar. Çin misyonu, 23 Temmuz 2020’de Dünya’yı terk eden bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir keşif aracı içeriyor. 15 Mayıs’ta, uzay aracı Utopia Planitia’nın güney kesiminde, Mars yüzeyine konma ile iniş yapıyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, gezginin en az 90 günlük beklenen bir ömre sahip olduğunu söylüyor.

Kızıl Gezegendeki operasyonel süresi boyunca Zhurong, yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bir görüntüleme sistemi kullanarak Mars manzarasının fotoğraflarını çekecek ve gezegenin yüzeyindeki toprak bileşimini analiz edecek. Çin, gezginin su buzu izlerini ararken alt yüzey yapılarını ve manyetik alanları da tespit edeceğini söylüyor. Zhurong ayrıca Mars’taki hava ortamını da gözlemleyecek.

Gezici, bir arazi kamerası, gezegenin alt yüzeyini keşfetmek için radar, manyetik alan detektörü, meteorolojik izleme sistemi, çoklu spektral kamera ve yüzey bileşimi detektörü dahil olmak üzere çok sayıda bilimsel enstrümana sahiptir. Yörünge aracı, 687 Dünya günü olan tüm bir Mars yılı boyunca Mars’ın yörüngesinde kalacak.

Gezici çalışırken, yörünge aracı iletişimleri aktaracak ve kendi başına bilimsel operasyonlar gerçekleştirecektir. Zhurong, Mars yüzeyini saatte yaklaşık 200 metre hızla keşfedecek ve 20 dereceye kadar yokuşlara tırmanırken 30 santimetre yüksekliğe kadar olan engellerin üstesinden gelme yeteneğine sahip olacak. Çin, gezgininin Mars’ta aktif süspansiyon sistemine sahip ilk araç olduğunu söylüyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *