«
modeo-1280x720

1993’te Ford, dünya çapında Mondeo adıyla satılan ilk dünya otomobilini piyasaya sürdü. ABD’de araba Ford Contour olarak satıldı. Eyaletlerde Ford, Mustang hariç tüm arabalarını aylar önce öldürdü, ancak Avrupa’da yaşadılar. Bu durum, Ford’un Mart 2022’de Mondeo’nun üretimi durduracağını ve değiştirilmeyeceğini onaylamasıyla değişecek.

Mondeo, 2001 yılında 86.500 adet satarak geçmiş yıllarda güçlü bir satıcıydı, ancak dünya çapında insanlar bunun yerine SUV’lara yöneldikçe satışlar düştü . Ford, 2020’de Avrupa’da yalnızca 2400 Mondeo otomobil sattı. Ford, Mondeo’nun ölümünü doğrudan “değişen müşteri tercihinin” ayağına bıraktı ve Avrupa’daki binek araç yelpazesini değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve tamamen elektrikli geleceği ile uyumlu hale getirmek için geliştirdiğini belirtti.

Ford Europe önümüzdeki Mart ayında Mondeo'yu bırakacak

2020 boyunca, satılan tüm Ford modellerinin yüzde 39’u SUV veya crossover’lar oldu ve bu, yıldan yıla yüzde sekiz artış anlamına geliyordu. İlginç bir şekilde, Ford’un Avrupa’da Mondeo’nun yerini almayacağını kabul etmesi, görünüşe göre Mondeo tabelasını alması beklenen crossover’ın Avrupa’da satılmayacağını gösteriyor. Ford, Mondeo’nun devam etmeyeceğini onaylasa da, Fiesta ve Focus dahil olmak üzere otomobiller Birleşik Krallık’ta Ford’dan hala temin edilebilir.

Bu araçların her ikisi de hafif hibrit motor seçenekleriyle elektrikli hale getiriliyor ve 2021’in sonlarına doğru orta ömür güncellemelerini alması bekleniyor. Her iki model de 2023 veya 2024’te kullanım ömürlerinin sonuna geliyor. Mondeo’da olduğu gibi araçları değiştirir veya hattan doğrar. Fiesta ve Focus modellerinin Avrupa’da mevcut modellerin yaşam döngüsünün sonunda baltalandığını görmek hiç de şaşırtıcı olmayacak.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *