«
ford-robot-test-drive-1

Ford’un otomobillerini test etmek için sahip olduğu daha serin binalardan birine Hava Fabrikası denir. Ford, Hava Durumu Fabrikası’nda, araçlarını test ederken, bulundukları ortam ne olursa olsun performans ve işlev göstereceklerinden emin olmak için her türlü hava durumunu simüle edebilir. Ancak, binanın içinde oluşturulabilecek çeşitli koşullarla, İnsanların araçların içinde uzun süre çalışması rahatsız edici hale gelir.

Ford, insan sürücülerin irtifa testi gibi testler yapmasının özellikle zor olduğunu söylüyor . Ford, koşullar ne olursa olsun araçları test etmek için Shelby ve Miles lakaplı bir çift robotik test sürücüsü kurdu. İsimler, Ford GT40’ın geliştirilmesinin ve Le Mans’ta Ferrari’yi mağlup etmenin arkasındaki ana kişilerden ikisi olan Carroll Shelby ve Ken Miles’tan türetilmiştir.

İnsan sürücüler yerine robotları kullanmanın bir yararı, robotların test gereksinimlerini tekrar tekrar mükemmel bir şekilde tekrarlayabilmesidir. Ford’s Weather Factory, Almanya’nın Köln şehrinde bulunuyor. Sahra çölünde, Sibirya’nın soğuk sıcaklıklarında ve en yüksek dağların tepesinde bulunan yüksek irtifa koşullarında bulunanlar kadar geniş kapsamlı koşulları çoğaltabilir.

Daha önce insanlar yüksek irtifa testleri yapıyordu, ancak protokoller araçta oksijen bulunmasını ve sürücü sağlığını izlemek için tıbbi ekipman ve sağlık görevlilerinin yerinde olmasını gerektiriyordu. Robotlar, -40 santigrat derece ile 80 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda, aşırı irtifalara dayanırken sorunsuz çalışabiliyor.

Robotlar ayrıca farklı sürüş stilleri için programlanabilir. Ford’un robotik kreasyonları, manuel şanzımanlı araçlar için gaz ve frenin yanı sıra debriyaj pedalını çalıştırmak için araç testi ve gelecekteki bacakların tüm yönlerini ele alabilir. Botların ayrıca vites değiştirmek için konumlandırılmış bir kolu ve motoru çalıştırmak ve durdurmak için kullanılan bir kolu vardır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *