«
2021-Mustang-Mach-E-GT-04

Ford, 2021 Mustang Mach-E GT ve GT Performance Edition satışa çıktı ve onaylanmış güç numaraları ile elektrikli crossover’ının en güçlü versiyonları için sipariş kitaplarını açtı. Tamamen elektrikli aracın beygir gücü en ağır iki yinelemesi , geleneksel, içten yanmalı Mustang’i, EV’ler yakında onları performansta gölgede bırakmakla tehdit ederken dikkat çekti.

Ford, 2019’un sonunda elektrikli crossover modellerinin geri kalanıyla birlikte Mustang Mach-E GT’yi duyurdu. Bununla birlikte, kardeşlerini pazara bıraktı, otomobil üreticisi sipariş yuvaları için rezervasyon alıyor, ancak bu siparişleri gerçekten kabul etmekte. bugüne kadar.

Aradan geçen dönemde ise daha fazla güç ekleme seçeneği eklendi. Ford, geçtiğimiz yılın sonlarında, çift elektrikli motorlardan daha da fazlasını ortaya çıkaran mevcut bir yükseltme olarak Mustang Mach-E GT Performance Edition’ı tanıttı . Aslında, 0-60 mil / saat süresini 3,5 saniyeye düşürüyor.

2021 Ford Mustang Mach-E GT teknik özellikleri

“Normal” Mustang Mach-E GT, dört tekerlekten çekişe ve ön tekerlekler için daha güçlü bir ikincil elektrik motoruna sahiptir. Toplamda 480 tepe beygir gücü ve oynamak için 600 lb-ft tork var. Ford, EPA tarafından tahmin edilen 250 mil menzili hedeflerken, 0-60 mil / saatin 3,8 saniyede gelmesini bekliyor.

20 inç işlenmiş alüminyum jantlar, parlak siyah boyalı cepler ve aero kapaklarıyla donatılmıştır. Ford, bunlara standart olarak 245 / 45R20 Continental dört mevsim lastikleri takıyor. Bunların arkasında, 385 mm havalandırmalı ön rotorlar ve 316 mm katı arka rotorlar üzerinde kenetlenen kırmızı boyalı performans fren kaliperleri vardır.

Ford Mustang Mach-E GT satışları başladı: Performance Edition gücü onaylandı

İç kısımda, Miko ekleri ve bakır metalik vurgu dikişleri ve fitilleri ile Siyah Onyx ActiveX malzemeyle tamamlanmış spor tarzı ön koltuklar var. Dokuz hoparlörü ve bir subwoofer’ı olan bir B&O ses sistemi, ayrıca çok renkli ortam aydınlatması ve alüminyum aplikeli bir gösterge paneli de standarttır. Son olarak, midilli grafikli ve GT harfli metal eklere sahip ön kapı koruma plakaları vardır.

2021 Mustang Mach-E GT, 59.900 $ ‘dan fiyatlandırılıyor, ancak Ford, alıcıların 7.500 $’ a kadar federal vergi teşviğinden yararlanmaya devam edeceğini söylüyor. Teslimatlar sonbaharın başlarında başlayacak ve 2021’in sonuna kadar devam edecek.

2021 Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition teknik özellikleri

0-60 ila 3,5 saniyeyi kesen GT Performance Edition, pil paketinden daha fazla güç çekerek 480 beygir gücü ve 634 lb-ft tork sağlar. Bu, menzilde bir vuruş anlamına gelecektir, unutmayın: Ford, EPA’nın test döngüsünde 235 mil tahmin ediyor.

Yine de, sahipler muhtemelen çok fazla aldırmayacaktır. 245 / 45R20 Pirelli yaz lastikleriyle birlikte parlak Abanoz Siyahı boyalı ceplere sahip 20 inç işlenmiş alüminyum jantlar ve standart olarak MagneRide Sönümleme vardır. Kırmızı boyalı Brembo kaliperlerle birlikte daha büyük, 385 mm ön rotorlar da takılmıştır.

İçeride, Performance Grey ActiveX Oturma Malzemesi ile tamamlanan Ford Performance ön koltuklar, özel Miko delikli yansıtıcı ekler ve metalik dikişler olacak.

Ford Mustang Mach-E GT satışları başladı: Performance Edition gücü onaylandı

Her iki versiyon da Siber Turuncu Metalik Üç Kat ve Grabber Mavi Metalik kaplamalarla birlikte Dark Matter Grey Metallic, Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat, Star White Metallic Tri-Coat, Shadow Black, Iconic Silver Metallic ve Space White Metallic ile sunulacak.

2021 Mustang Mach-E GT Performance Edition, yine federal vergi teşviğinden önce 64.900 $ ‘dan fiyatlandırıldı. Ford, sonbaharda da teslimatlara başlayacağını söylüyor.

Ford Mustang Mach-E GT BlueCruise

Her iki GT varyantı da , Ford’un yakın zamanda yeniden markalanan ve orijinal olarak Ford Active Drive Assist olarak duyurulan eller serbest sürüş yardım sistemi BlueCruise ile sunulacak . Bunun donanımı, Ford Co-Pilot360 Active 2.0 Paketinin bir parçası olacak. Bu özelliği gerçekten etkinleştirecek yazılımın bu yılın üçüncü çeyreğinde gelmesi bekleniyor.

BlueCruise, ABD ve Kanada’da 100.000 milin üzerinde bölünmüş otoyolda, aktif hız sabitleyici ve şerit tutmanın bir kombinasyonu ile eller serbest sürüşe izin verir. Direksiyondaki kişinin önündeki yola yeterince dikkat etmesini ve sistemin gerektirmesi durumunda devralmaya hazır olmasını sağlamak için direksiyon kolonuna yerleştirilmiş sürücü dikkatini izleme kamerasına dayanır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *