«
lyft-autonomous-car-1280x720

Lyft, otonom araç bölümünü Toyota’ya satıyor ve Japon otomobil üreticisi, otonom otomobil projesinin dizginlerini devralmak için yeni bir yan kuruluş olan Woven Planet Holdings’i kuruyor. Lyft, sürücüsüz bölümü Seviye 5’i 2017 ortalarında kurdu ve o zaman otonominin araç çağırma hizmetine getireceği vaatlerde hiçbir eksiklik yoktu.

Şirketin söz verdiği Lyft Açık Platform Girişimi, otomobil üreticilerinin ve diğerlerinin kendi sürücüsüz araçlarını inşa edebilecekleri bir kombinasyon donanım ve yazılım kiti geliştireceğini vaat etti. Bu, kameralar, radar tarayıcıları ve işlemciler gibi yerleşik endüstri tedarikçilerinin donanımlarını , mevcut Lyft sürücülerinin halihazırda üstlendiği milyonlarca sürüşten geri dönen verilerle eğitilen yerel yazılımlarla birleştirecek.

Açık olmak gerekirse, sürücüsüz bölümümüzü bir yan proje olarak düşünmüyoruz. O zaman Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı, ancak şu anda Otonom Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Lyft’ten Luc Vincent, işimizin özü, ” dedi . “Bu nedenle, mühendislerimizin% 10’u zaten sürücüsüz teknolojiyi geliştirmeye odaklanmış durumda ve önümüzdeki aylarda bu ekibi büyütmeye devam edeceğiz.”

Lyft, Toyota'nın Dokuma Gezegenine Seviye 5 otonom araba bölümünü satıyor

Şimdi, Lyft o işe ve o takıma veda ediyor. Woven Planet, Lyft’in Seviye 5 çalışanlarını bir süredir otonom araçlar üzerinde çalışan Toyota Araştırma Enstitüsü’nden (TRI) araştırmacılarla bir araya getirecek.

Buna karşılık, Lyft yaklaşık 550 milyon dolar nakit alacak ve bunun 200 milyon doları peşin olarak ödenecek. Kalan 350 milyon dolar ise beş yıllık bir süre içinde elden çıkarılacak. Lyft, yıllık olarak belirlenmiş GAAP dışı işletme giderlerinden net bazda, öncelikle araştırma ve geliştirme maliyetlerindeki kesintiden net olarak 100 milyon dolar tasarruf etmeyi beklediğini söylüyor.

Bununla birlikte, veri hattı kavramı kalır. Woven Planet ve Lyft, Lyft sisteminin ve filo verilerinin kullanılmaya devam etmesine izin verecek anlaşmalar da imzaladı. Yeni Toyota yan kuruluşu, bunun “Woven Planet’in geliştireceği otomatik sürüş teknolojisinin güvenliğini ve ticarileştirilmesini hızlandıracağını” söylüyor .

Lyft, Toyota'nın Dokuma Gezegenine Seviye 5 otonom araba bölümünü satıyor

Vincent, 5. Seviye ekibiyle Woven Planet’e taşınacak. Bugün yaptığı açıklamada, “Dokuma Gezegeninin bir parçası olarak, olağanüstü otomotiv mühendisliği uzmanlığının yanı sıra ikonik bir işletmenin önemli kaynaklarından yararlanabileceğiz,” dedi ve “bir başlangıcın enerjisi ve hızıyla hareket etmeye devam ederken- yukarı. ” Woven Planet’teki birleşik ekip, Tokyo, Japonya, Palo Alto, CA ve Londra, İngiltere’ye yayılmış yaklaşık 1.200 kişiden oluşacak.

Lyft için, otonom araçları konsept kanıtından üretim teknolojisine götürmenin pek çok kişinin tahmin ettiği kadar kolay olmadığı örtük bir kabul olabilir. Bir dizi başka şirketin keşfettiği gibi, güvenli, güvenilir sürücüsüz araçlar geliştirme ve devreye alma gerçekleri, görünürde büyük ölçekli dağıtımların olmadığı bir para çukuru olduğunu kanıtladı. Örneğin Uber, 2020’nin sonunda otonom araç bölümünün ellerini yıkadı, Amazon ve Sequoia destekli Aurora’daki bir azınlık hissesi için değiştirdi .

Bu arada, Lyft’in uygulamasının önümüzdeki yıllarda otonom sürüş seçeneklerine ev sahipliği yapması bekleniyor. Şirket, bu yılın başlarında Motional ve Hyundai ile, kendi kendine giden Ioniq 5 elektrikli hatchback’leri sürüş olanakları arasına yerleştirecek bir anlaşma yaptığını duyurdu . Bu, Lyft ağında üçüncü taraf kendi kendine sürüş teknolojisinin dağıtımına ve ölçeklendirilmesine odaklanan Lyft Açık Platform ekibinin yeniden markalaşması olan yeni kurulan Lyft Otonom ekibi tarafından ele alınmaktadır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *