Teknoloji Haberleri

Google Tam 5 Milyar Dolar Cezayla Karşı Karşıya Kaldı

En çok kullanılan internet tarayıcılarından olan Chome, gizlilik sekmesi ile gündeme geldi. Ortaya çıkan yeni davayla Google 5 milyar dolar ceza ödemeye mahkum edilebilir durumda. İddialara göre Google, gizli sekme için suçlu olarak görülüyor.

.

Birçok internet kullanıcısı gizli tarayıcı kullanımında Google Chrome’u tercih ediyor. Ancak ABD’de görülen bir davada, Google para cezası ödemesi talebi bulunuyor. Eğer dava kabul edilirse yüksek miktarda ceza kesilecek.

.

google

.

Google 5 Milyar Dolar Ceza Ödeyebilir

.

Birçok kez teknoloji firmaları büyük miktardaki davalara konu oldu. Bu kez ortaya atılan iddiaya göre ise Chrome gizli sekme açık olmasına rağmen, bilgilerin toplanması devam ediyor. Gizli sekme aktif haldeyken de kullanıcıların izlendiği iddia ediliyor. Bunun için de San Jose, California’da görülen dava için mahkeme iddiaları inceleyecek.

.

Eğer Google 5 milyar dolar ceza alırsa, milyonlarca kişinin gizlilik için kullandığı gizli sekme büyük etkiye sebep olabilir. Çünkü gizlilik ve güvenliğin vaat edildiği gizli sekmeye olan güven kırılabilir. Google Chrome gizli sekme özelliklerinde tarama geçmişi, çerezler ve site verileri, formlar gibi bilgiler kaydedilmiyor. Ancak ziyaret edilen internet siteleri ve internet servis sağlayıcısının bazı bilgilere ulaşabileceği gizli sekme ekranında belirtiliyor.

.

google

.

Reuter’a konuşan Google sözcüsü Jose Castaneda ise gizli sekmede girilen sitelerin ve verilerin sadece o sekmede kaldığını belirtti. İlerleyen günlerde mahkeme kararını verecek ve gizli sekmenin gerçekten veriler konusunda riskli olup olmadığı tam anlamıyla anlaşılmış olacak.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: