«
Tiled-layout-16-participants[1]

Google bugün , Zoom gibi doğrudan rekabet eden işletmeler için video toplantı aracı olan Meet’ı herkese ücretsiz olarak sunduğunu duyurdu . Şimdiye kadar, ücretli bir kullanıcı olmadan bir Meet çağrısına katılabilirsiniz, ancak çağrıları başlatmak için ücretli bir G Suite hesabına ihtiyacınız vardı.

Yine de hemen ücretsiz Meet görüşmeleri planlayamazsınız. Google, önümüzdeki hafta başlayarak Meet’a ücretsiz kullanıcılara aşamalı olarak erişmeye başlıyor. Herkesin erişmesi birkaç hafta sürebilir.

Eylül ayından sonra, ücretsiz hesaplar 60 dakikadan uzun sürmeyen toplantılarla sınırlandırılacaktır, ancak o zamana kadar istediğiniz kadar sohbet edebilirsiniz. Tek gerçek sınır, toplantıların 100’den fazla katılımcıya sahip olamayacağıdır. Ekran paylaşımı, gerçek zamanlı altyazılar ve şirketin yalnızca birkaç gün önce tanıttığı yeni döşenmiş düzen elde edersiniz .

Google, Meet'u herkes için ücretsiz yapıyor

Kullanıcıların toplantılara katılmak için bir Google hesabına ihtiyacı olacaktır, ancak bu çoğu kişi için büyük bir engel oluşturmaz, ancak bir Yakınlaştırma bağlantısını tıklatmaktan daha fazla sürtünme ekler.

Google, bunun karşılığında, yalnızca Meet için toplantı kodlarını tahmin etmenin zor olmasından (“Meet-bombalama” yı marş değil) değil, aynı zamanda Meet’ın tarayıcıda çalışması ve dolayısıyla daha az savunmasız olması nedeniyle daha güvenli bir platform elde ettiğinizi savunuyor güvenlik tehditleri.

Google Cloud Ürün Yönetimi Direktörü Smita Hashim “COVID ile video konferans gerçekten önemli bir hizmet haline geliyor ve video konferans kullanımının gerçekten arttığını gördük” dedi. Hashim, bu araçlara olan ihtiyaç artmaya devam ettiğinden, Meet’u şimdi bireysel kullanıcılara getirmeye karar verdi, ancak Hashim bunların bir kısmının şirketin yol haritasında olduğunu belirtti.

“Kriz göz önüne alındığında ve bu noktada görüntülü konferansa ihtiyaç duyuldukça yaptığımız işi hızlandırıyoruz” dedi. “Hala Google Hangouts ürünümüz var, ancak Google Meet’ın kullanılabilirliği hızlanıyor. Bu, daha fazla katılımcıya ölçeklenmek üzere tasarlanmış yeni bir üründür ve kapalı altyazı ve bu tür şeyler gibi özelliklere sahiptir. ”

Şimdilik, tüketiciler ve Google Duo için Hangouts gitmiyor. Ancak en azından uzun zamandır yaşam desteğinde olan tüketici Hangout’ları için bu hareket, kullanımdan kaldırılmasını hızlandırabilir.

Açıkça, Google, Zoom’un tüketiciler arasında yakalandığını ve Microsoft’un Ekiplerin bir tüketici baskısı için planlarını açıkladığını gördü. Meet’un ücretsiz ve kolayca erişilebilir bir sürümü olmadan Google, video konferans araçları için bir mola zamanı olan şeyden tam olarak yararlanamamıştır, bu nedenle şirketin bu yeni sürümü kapıdan çıkarmak için bir itici güç bulması mantıklıdır. mümkün olduğunca hızlı.

Google, Meet'u herkes için ücretsiz yapıyor

“Liderlik açısından, mesaj gerçekten: Google nasıl daha fazla yardımcı olabilir?” Dedi Hashim, bu hareketle ilgili tartışmanın şirket içinde nasıl olduğunu sorduğumda. “Elimizdeki yön buydu. Bu yüzden bizim tarafımızdan, video konferans kullanımı gerçekten çok hızlandırılmış bir ürün ve özellikle Google Meet. Bu yüzden önce gelişmiş özellikleri başlattık, sonra güvenlik kontrollerini yaptık ve sonra ‘tamam, bu diğer özelliklerden bazılarını hızlandıralım’ dedik ama bu ihtiyacı görmeye devam ettik, bu yüzden çok doğal bir sonraki adım gibi hissettik alıp tüm kullanıcılarımıza sunmamızı sağlıyor. ”

Herkes için Google Meet’a ücretsiz erişime ek olarak Google, G Suite Essentials adlı yeni bir G Suite sürümünü de piyasaya sürüyor. Küçük ekipler için tasarlanmış ve Google Drive, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve elbette Meet’a erişim içeren bu yeni sürüm, 30 Eylül’e kadar ücretsiz olarak sunulacak. Bundan sonra Google, ücretlendirmeye başlayacak, ancak Hashim’in söylediği gibi Ben, şirket henüz fiyatlandırma karar vermedi.

Kurumsal kullanıcılar için Google ayrıca 30 Eylül’e kadar birkaç avantaj ekliyor. Bunlar, tüm G Suite müşterileri için gelişmiş Meet özelliklerine ücretsiz erişim, alan adlarında 100.000 izleyiciye canlı akış ve ücretsiz ek Meet’u da içeriyor sözleşmeye gerek kalmadan lisanslar ve kurumsal müşteriler için ücretsiz G Suite Essentials.

Google ayrıca Meet’ın etrafında birkaç yeni istatistik paylaşmak için bugünkü duyuruyu kullandı. Geçen hafta itibariyle Meet’ın günlük toplantı katılımcıları 100 milyonu aştı ve bununla Meet şimdi 3 milyar dakikalık video toplantılarına ev sahipliği yapıyor. Günlük pik kullanımı Ocak ayından bu yana 30 kat arttı. Toplantılarda çok fazla zaman harcanıyor.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

avatar

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Melih

    Corona pandemisi nedeniyle zoom gibi sosyal görüşme programları hızla yaygınlaştı ve bu programda bu hızlı büyümeye ve çağa yaklaşmaya başlıyor. Ücretsiz olması tüm kullanıcılar açısından tercih sebebi olabilir.