Mobil

Google ve Apple’ın Corona Virüsü Takip Sistemi Tamamlandı

Corona virüsü sebebiyle bildiğiniz gibi birçok şirket hem ülkelerle hem de bağımsız kuruluşlarla birlikte aktif bir şekilde yeni çalışmalar yürütüyor. Geçen ayların başlarında Google ve Apple Corona virüsü takip sistemi geliştirmek için ortak çalışacaklarını yazmıştık. İşte Google ve Apple ikilisinin Corona takip sistemi hazır!

.

Google ve Apple Corona Virüsü Takip Sistemi Kullanıma Hazır

.

Geçen aylarda durulan iki teknoloji devi imzalı Corona virüsü takip sistemi için kollar sıvanmıştı. Bir süredir çalışma yapılan sistem,  Corona virüsüne yakalanmış kişilerin takibini yapacak. Google’ın blog sayfasında yayımlanan uygulama hakkında detaylı açıklamalar da bulunuyor.

.

google

.

Corona virüsü bulaşmış kişileri izlemek için kullanılması planlanan bu temassız izleme teknolojisi, enfeksiyona sahip insanları tanımlayıp onların karantinaya alınma süreçlerine yardımcı oluyor. Devletlerin söz konusu salgını kontrol altına almaya çalıştığı bu dönemde Corona virüsü takip sistemi virüsün daha fazla insanda kontrolsüz bir şekilde yayılmasının önüne geçebilir.

.

Dünya çapında görülen bu virüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak için bir araya gelerek iş birliği yapan iki dev şirket, virüsün izlenmesini çok daha kolay bir hale getirmek istiyor.

.

Bu uygulama temelde, Corona virüsü pozitif çıkan kişilerin telefonlarında temas kurduğu kişiler listelenecek. İlgili kullanıcılara daha sonra virüs testi pozitif çıkan birisi ile temas ettiklerine dair bildirim yapılacak. Bu sayede insanlar kişisel karantinalarını oluşturabilecek.

.

google

.

Apple ve Google’ın Corona virüsü takip sistemi teknolojisi sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilir. iOS ve Android, bu uygulamalarla uyumluluk için aktif olarak güncelleniyor. Bu uygulama insanların gizliliğine önem verdiği için GPS kullanmıyor. İki dev şirketin de söylediğine göre gizlilik politikalarına sıkı sıkıya bağlılar.
.
Söz konusu uygulama salgın bittiği zaman kullanım dışı kalacak.
.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: