Humble, uzak galaxi NGC 2336'nın muhteşem görüntüsünü çekiyor | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Humble, uzak galaxi NGC 2336’nın muhteşem görüntüsünü çekiyor

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Humble, uzak galaxi NGC 2336'nın muhteşem görüntüsünü çekiyor

Hubble ilk kez faaliyete geçtiğinden beri, kozmos insanlığının şimdiye kadar gördüğü en nefes kesici görüntülerden bazılarını çekmiştir. Aşağıda görülen görüntü, en son inanılmaz fotoğraflarından biri ve bu, NGC 2336 adlı bir galaksiye ait. NASA, galaksiyi büyük, güzel ve mavi olduğunu söyleyerek “özetin özeti” olarak tanımlıyor.

NGC 2336, şekilli bir çubuklu sarmal gökadadır ve 200.000 ışıkyılı genişliğindedir. Uzaktaki galaksi, zürafa olarak da bilinen Camelopardalis’in kuzey takımyıldızında, Dünya’dan yaklaşık 100 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Güzel gökadanın sarmal kolları, mavi ışıklarıyla açıkça görülebilen genç yıldızlarla parıldıyor.

Humble, uzak galaxi NGC 2336'nın muhteşem görüntüsünü çekiyor

Sarmal gökadanın rengi, iç çekirdeğe ulaştıkça daha kırmızı bir alana ve daha yaşlı yıldızlardan gelen kırmızı renge ulaştıkça değişir. NGC 2336 ilk olarak 1876’da Wilhelm Tempel adlı bir Alman gökbilimci tarafından keşfedildi. Uzak galaksiyi 11 inçlik bir teleskop kullanarak buldu.

Hubble’ın uzak galaksiye bakış açısı, Tempel’in eski teleskopuyla göreceğinden çok daha ayrıntılı. Hubble, 7,9 fit çapında bir ana aynaya sahiptir ve bu, onu gözlemlerinde kullandığı teleskopun yaklaşık on katı büyüklüğünde yapar.

Hubble’ı uzaktaki nesneleri görüntüleyebilme yeteneğine sahip yapan bir diğer önemli gerçek de, Dünya’nın atmosferin dışında yörüngede dönmesi ve göklerin çok daha net bir görüntüsünü vermesidir. 1987’de NGC 2336, 100 yıldan uzun bir süre önce keşfedildiğinden bu yana galakside gözlenen tek süpernova olan Tip-Ia Süpernova’yı deneyimledi.

Humble, uzak galaxi NGC 2336'nın muhteşem görüntüsünü çekiyor

Görüntünün en ilginç yönlerinden biri, uzak galaksinin merkezinin bir göz gibi görünmesidir. Önümüzdeki yıllarda James Webb Uzay Teleskobu adı verilen daha da güçlü bir teleskop yörüngeye yerleştirilecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: