MobilTeknoloji Haberleri

Intel, Moovit’i 900 Milyon Dolara Satın Aldı

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Intel, toplu taşıma odaklı veri şirketi olan Moovit’i satın aldı. Şirket, bu hamlesiyle akıllı mobilite ve otonom sürüş alanlarında gücünü artırmayı hedefliyor.
.

Intel, toplu taşıma uygulamasıyla tanınan İsrail merkezli Moovit‘i 900 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Moovit’in mobil cihazlardaki popüler uygulaması, yüz milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor ve toplu taşıma ağ bilgilerine ulaşmayı sağlıyordu.

.

moovit ve intel

.

2012 yılında Nir Erez, Roy Bick ve Yaron Evron tarafından kurulan Moovit, Google ve Apple’ın harita uygulamalarının yanı sıra scooter ve bisiklet paylaşım hizmetleri Uber ve Lyft’e rota planlaması sağlamak için toplu taşıma verilerini kullanan bir uygulamadır. Intel, uygulamanın dünya çapında 800 milyon kullanıcı tarafından tercih edildiğini ve 102 ülkedeki 3.100 şehirde hizmet verdiğini söyledi.

.

Moovit Sayesinde Otonom Sistemlerde Yükselmeyi Hedefliyor

.

moovit

.

Intel, Moovit’i satın alma hamlesiyle, 2030 yılına kadar tahmini 160 milyar dolarlık büyük bir pazar olacağı tahmin edilen robotaksi hizmetleri de dahil olmak üzere tam bir mobil hizmet sağlayıcısı olma planını gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştığını da yaptığı açıklamaya ekledi. 2017 yılında şirket, otonom araçlar için sürücü destek sistemlerinde uzmanlaşmış İsrail merkezli başka bir şirket olan Mobileye‘ı da satın almıştı.

.

Intel, Moovit ile birlikte Mobileye’ın gelişmiş sürücü destek sistemini (ADAS) kullanarak robotaksi filosu kurma planlarında yeni bir sayfa açmış durumda. Intel CEO’su Bob Swan, “Mobileye’ın ADAS teknolojisi yollardaki milyonlarca otomobilin güvenliğini artırıyor. Moovit de ulaşımda devrim yapma yolunda hız kazandı. Yoğunluğu azaltarak, tam bir mobilite sağlayıcısı olarak hayat kurtarıyor.” dedi. Intel, 2018 yılında Moovit’te 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Moovit, 2012 yılında kuruldu ve yaklaşık 200 çalışanı ile Tel Aviv, İsrail’de faaliyet gösteriyor.

.

Bu Haberi Tahmin Ettiğimiz Haber İçin Tıklayın.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: