Intel’in PTPP’si , 2012 yılında, görünüşte ölümsüz Core i7-2600K gibi Intel’in en unutulmaz hız aşırtma yongalarından bazılarını ortaya çıkaran Sandy Bridge ve Ivy Bridge dönemi arasında piyasaya çıktı.

.

Intel, Performans Ayarlama Koruma Planı (PTPP) hizmetini sonlandırıyor

.

Hizmet, başlangıçta 6 aylık bir pilot program olarak başlatıldı, ancak 9 yıl boyunca devam etti.

.

Mütevazı bir fiyata – 19,99 ila 29,99 ABD doları arasında – hevesli hız aşırtmacılar, hız aşırtma sırasında bir CPU’ya zarar verme riskine karşı koruma sağlayacak isteğe bağlı garantiyi satın alabilir. Bununla birlikte, birkaç uyarı vardı.

.

İlk olarak, hız aşırtma hatası Intel’in orijinal garantisi dahilinde gerçekleşmek zorundaydı. Intel’in kutulu işlemcileri (yani tepsi SKU’ları değil) tarihsel olarak üç yıllık bir garantiye sahipti. İkinci olarak, Intel yalnızca bir yedek parça verir ve kullanıcılar bu değişim için başka bir PTPP garantisi satın alamazlar; biriydi ve bitti.

.

Intel, Performans Ayarlama Koruma Planı (PTPP) Hizmetini Sonlandırıyor!

.

Intel’in PTPP’yi öldürdüğünü görmek biraz üzücü olsa da, bu tamamen bir sürpriz de değil. Intel , “müşteriler giderek güvenle hız aşırtma yaptığından” genel olarak azalmış bir talep gördüğünü açıkladı.

.

Ayrıca, genel hız aşırtma eskisi kadar gizli değil. Intel’in Turbo Boost ve Thermal Velocity Boost gibi artırma teknolojisi, eskiden hız aşırtmacılar için kalan çok sayıda ekstra saat hızı elde ediyor.

.

Intel ayrıca , süreci deneyimsizlerin içine girmesi için biraz daha kolay ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan mevcut hız aşırtma yazılım paketini de zorluyor . Ek olarak, anakart satıcıları, hız aşırtmayı daha yaygın hale getirmeye yardımcı olan kendi hız aşırtma araçlarını ve güvenlik önlemlerini sunar. Intel , çip için hız aşırtma otomatik olarak kapsandığı için Xeon W-3175X’in etkilenmediğini not ediyor.

.