Intel, Şimdiye Kadar Üretilmiş En Garip GPU’nun Fotoğrafını Paylaştı - Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi

Sıradaki içerik:

Cubot Giriş Seviye Yeni Akıllı Telefonu Note 20 Tanıtıldı

e
sv

Intel, Şimdiye Kadar Üretilmiş En Garip GPU’nun Fotoğrafını Paylaştı

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son zamanlarda en büyük rakibi AMD’nin bir hayli gerisinde kalan Intel, resmi Twitter hesabından oldukça büyük ve garip görünen bir GPU’nun fotoğrafını paylaştı. Firmanın yeni Xe HPC ailesine ait olduğu düşünülen bu GPU, kullanıcıya oldukça iddialı özellikler vadediyor.

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Intel’in, işlemci pazarına ardından ekran kartı pazarına girmeye hazırlandığı da bir süredir kulislerde konuşuluyordu. Bu kapsamda Xe mimarili grafik işleme birimlerini geçtiğimiz CES fuarında duyuran firma, şimdi de resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda oldukça büyük ve garip görünen bir GPU’nun fotoğrafını takipçilerine paylaştı.

 

Dışarıdan bakıldığında GPU’dan çok bir CPU’yu andıran bu soket tabanlı grafik birimi, neredeyse üç bin pim kullanan bir sokete sahip. Bünyesinde ayrıca entegre ısı dağıtıcıya sahip olan çip, yaklaşık 4000 mm2 boyutunda. Bu da kullanılacak aktif alan bu boyutun yarısı kadar olsa bile NVIDIA RTX 2080 Ti’nin boyutunun üç katı olacağı anlamına geliyor.

 

Intel’den yeni GPU hakkında kafa karıştıran açıklama:

 

ıntel

 

Intel’in sağladığı bilgiler şimdilik sınırlı olduğu için fotoğrafta yer alan grafik biriminin ne tür bir GPU olduğu ya da hangi sınıfta yer aldığı henüz bilinemiyor. Yine de Intel’in grafik bölümünün baş mimarı Raja Koduri’nin bu tweeti alıntılayarak yaptığı yorumlar, oldukça büyük ve garip görünen bu çip hakkında az da olsa fikir sahibi olmamızı sağladı.

 

Koduri, “Baap of all” diyerek fotoğrafı retweetledi. Hintçe ‘baba’ anlamına gelen ‘baap’ kelimesinin, Intel’in Xe HP GPU’sunun geliştirilmesiyle ilgili bir ifade olduğunu biliyoruz. Koduri’nin tweetindeki ‘Herkesin Baahubali’si de pişiyor’ sözlerinden de ayrıca görselde yer almayan başka bir GPU’nun çalışmalarının devam ettiğini de anlayabiliyoruz.

 

Bu noktada görüntülerde yer alan çipin, BF16 yapay zekâ hesaplama formatını desteklediği tahmin edilse de tam olarak hangi sınıfta yer aldığı maalesef bilinmiyor. BF16, sunucular için yapay zekâ ve bilimsel çalışma odaklı optimize edilmiş Xe HPC’nin onaylanmış bir özelliği olarak biliniyor. Öte yandan Xe HP’ninse oyun ve iş istasyonlarına yönelik olduğu forumlarda konuşuluyor.

 

Intel’in merakla beklenen yeni GPU’su hakkında şimdilik birçok soru işareti bulunuyor. Bu soruların yanıtlarını almak içinse biraz daha beklememiz gerekiyor. Peki, siz Intel’in yeni Xe mimarili GPU’ları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: