iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone’lar

avatar

Donanım Forum

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

Apple WWDC 2020 açılışındaki yazılım güncellemesine ilk bakış sayesinde iOS 14 çıkış tarihine bir adım daha yaklaştık . Yeni özelliklerle dolu.

Hayır, Apple henüz iPhone 12’yi açığa çıkarmadı , ancak bu, yeni iPhone’un muhtemelen bu yıl içinde gelecek olan işletim sistemi güncellemesi. Geliştiriciler beklemek zorunda kalmayacak. İOS 14 geliştirici beta sürümü zaten indirilebilir.

İOS 14’teki yenilikler Widget’lar nihayet ana ekranda bir şey, Apple iPadOS’tan iPhone’da Resim İçinde Resim (PIP) gibi özellikleri getiriyor ve Siri daha akıllı ve sportif bir görünüm kazanıyor.

Bunlar, yolunuza çıkan iOS 14 değişikliklerinden sadece bazıları. Yakında deneyimleyeceğiniz derin bir dalış.

 • Apple, Apple tabletiniz için iPadOS 14’ü henüz onayladı
 • Artı Elma sadece açıkladı watchos 7 deİOS 14 nedir? Apple’ın bir sonraki büyük iPhone güncellemesi
 • İOS 14 ne zaman çıkacak? Açıklandı, son sürüm büyük olasılıkla Eylül ayında geliyor
 • İOS 14’ün maliyeti nedir? Kesinlikle hiçbir şey. Bedava.

iOS 14 çıkış tarihi ve beta zamanlaması

Apple bugün iOS 14’ün yayınlanma tarihini doğrulamadı, ancak önceki yıllar geçecek bir şeyse, son yazılımı bu yıl Eylül ayına kadar indiremezsiniz.

Bununla birlikte, bugün bir geliştirici beta sürümünü indirebilirsiniz (ancak bir geliştirici hesabına ihtiyacınız olacak) ve Temmuz ayında kullanıma sunulacak bir genel beta ayarlandı. Bu muhtemelen test etmeniz için ilk fırsat olacaktır.

Herkese açık beta’yı telefonunuzda kullanmak isteyip istemediğiniz, önümüzdeki aylarda olası yazılım sorunları yaşamaya uygun olup olmadığınıza gelecektir. Halka açık yazılım betaları genellikle mizaçlı olabilir, bu nedenle son sürüm için Eylül ayına kadar beklemek isteyebilirsiniz.

İPhone’unuz iOS 14’ü alacak mı?

İOS 14 hakkında en iyi haberleri ister misiniz? İPhone’unuz iOS 13 çalıştırıyorsa , bir sonraki büyük yazılım güncellemesine yükseltebilirsiniz. Telefonunuz iPhone 6S (2015’ten itibaren) veya daha yeniyse güncellemeyi alırsınız.

Bu, aşağıda listelenen cihazların bu yılın ilerleyen saatlerinde iOS 14’ü indirebileceği anlamına gelir:

 • iPhone 6S , iPhone 6S Plus ve iPhone SE (birinci nesil)
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
 • iPhone 8 , iPhone 8 Plus ve iPhone X
 • iPhone XS , iPhone XS Max ve iPhone XR
 • iPhone 11 , iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (ikinci nesil)

İOS 14 ile iPhone’unuzda uygun widget’lar çıkıyor. Bunlar şimdi çeşitli boyutlarda geliyor ve iOS’un önceki sürümlerinde gördüğümüzden çok daha çekici görünüyorlar.

Apple bu daha “veri açısından zengin” kelimelere bile değinmiştir ve yukarıda gördüğünüzde bu mantıklıdır. Şirket, widget’ların Apple Watch’ta nasıl çalıştığını öğrendiğini ve bu işlevselliği iPhone’a getirmek istediğini söylüyor.

Henüz onaylanmamış olsa da farklı boyutlar seçebilirsiniz ve widget’lar artık ana ekranlarınızda ve telefonunuzdaki Bugün görünümünde kullanılabilir.

Bunları telefonunuzda bulabileceğiniz belirli bir Widget Galerisi var. Tam olarak hangi uygulamaların widget alacağı net değil, ancak Apple’dan saatlerinizi, Apple News, Hava Durumu, Takvim ve daha fazlasını içeren pazarlama materyalleri gördük.

Uygulama Kitaplığı adı verilen yeni bir özellik de iOS 14’teki ana ekranlarınızın sonuna geliyor.

Bu, uygulamalarınızı daha iyi organize etmenin bir yoludur ve aslında farklı hizmetleri manuel olarak yapmak zorunda kalmadan dosyalara ayırır. Örneğin, tüm sosyal uygulamalarınız tek bir klasörde görünür. WWDC canlı akışında gösterilen seçeneklerden biri tüm Apple Arcade oyunlarınızı içeriyordu.

Bunların tümü otomatik olarak çalışmalıdır ve yalnızca ana ekranlarınızın sonunda görünür.

Ayrıca, artık ana ekranlarınızda istemediğiniz belirli uygulamaları gizleyebilirsiniz; bunun yerine Uygulama Kitaplığı’nda görünürler. İnsanların telefonunuzda fast food uygulamaları olduğunu bilmelerini istemiyor musunuz? Onları gizlediğinizde, bunları daha sonra Uygulama Kitaplığı’nda bulabilirsiniz.

Son olarak, telefon aramalarını alma şekliniz değişecektir. Ekranın tamamını almak yerine – birçok iOS kullanıcısı için bir acı noktası – bildirim artık ekranın üstünde görünecektir.

Bu, bir telefon aramasını kolayca cevaplayabileceğiniz anlamına gelir, ancak onu görmezden gelebilir ve telefonunuzu normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. manuel olarak telefonu kapatmadan telefon görüşmesinin bitmesini bekleyin.

Hiç bir uygulamaya ihtiyacınız oldu, ancak onu indirmek istemediniz mi? App Clips, iOS 14’e inecek yeni bir işlevselliktir; bu, çok sayıda ağır dosya indirmek zorunda kalmadan bir uygulamayı kullanmanıza olanak tanır.

Apple bunları “hafif ve hızlı” olarak adlandırıyor ve onlara ekranınızın alt kısmında görünen bir kartla erişiyorsunuz. Daha sonra, belirli uygulamaların belirli özelliklerini App Store’dan indirmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Bu, örneğin, bir uygulamanın kilidini açan elektrikli bir scooter kullanmak istiyorsanız, ancak dışarıdayken hizmeti indirmek için zaman harcamak istemiyorsanız yararlı olacaktır.

Uygulama Klipleri çeşitli şekillerde görünebilir. Örneğin, birisi İletilerinizdeki bir uygulamaya başvurduktan sonra görünebilir. Ayrıca Apple, günlük yaşamınızda görebileceğiniz NFC etiketleri de yayınlıyor.

Elektrikli bir scooterda bir tane olduğunu varsayalım – bu NFC etiketine dokunabilirsiniz ve uygulamayı indirmek zorunda kalmadan hemen kullanabilirsiniz. Bu, daha önce gördüğümüz Android özelliklerine benziyor, ancak iPhone kullanıcılarının bu tür özelliklere ilk kez sahip olacakları.

Belirli bir hizmeti seviyorsanız, App Store’a gitmek zorunda kalmadan tam uygulamayı doğrudan Uygulama Klipsinden indirebilirsiniz.

iOS 14 Siri

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

(Resim kredisi: Apple)

Siri, iOS 14 için yeniden tasarlandı ve şimdi ses asistanınızdan gelen tepkiler ekranın tamamını kaplamayacak; bunun yerine, normal bildirimlerin göründüğü gibi, telefonunuzun üst kısmında küçük bildirimler olarak görünürler.

Bu, Siri’nin iPhone’unuzda kullanımını çok daha kolay hale getirecek gibi görünüyor. Siri’nin işlevselliğinin neden ekranınızın tamamını ele geçirmesi gerektiğini hiç anlamadık ve bu, ses asistanını kullanmanızın daha olası olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca, perde arkasının arkasında, Apple’ın Siri’yi daha önce olduğundan çok daha kullanışlı bir ses asistanı yapacağına inandığı çeşitli yükseltmeler de var.

Siri ayrıca öncekinden daha doğru çeviriler sağlayacak ve şimdi ilk kez sesli mesajlar da gönderebiliyor.

iOS 14 Mesajları

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

(Resim kredisi: Apple)

Mesajlar uygulaması, konuşmaları sabitleme olanağı da dahil olmak üzere çeşitli güncellemeler alıyor. Mesajlaşma uygulamanızın üstünde her zaman belirli bir kişinin olmasını ister misiniz? Şimdi yapabilirsin.

Diğer geliştirmeler arasında Memoji için karakterinizi daha iyi özelleştirmenizi sağlayan 20 yeni saç ve şapka stili bulunuyor. 2020 görünüşünü isteyenler için yüz kaplamaları da var.

Gruplar da, belirli mesajlar için satır içi yanıtların yanı sıra kişisel mesajlaşma uygulamanızın istediğinizden daha fazla Slack gibi çalışmasına izin veren @ ifadeleri de dahil olmak üzere iyileştirmeler alıyor.

iOS 14 Haritalar

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

Apple Haritalar’ın dünyayı keşfetmenin en iyi yolu olduğu garip bir iddiadan sonra, WWDC sırasında özetlenen çeşitli yeni iyileştirmeler var.

Buna, bir yerle ilgili içerik içeriği olan Rehberler de dahildir. Bunu bir seyahat kitabı gibi düşünün; artık bu bilgileri doğrudan Haritalar uygulamasından edinebilirsiniz.

Bisikletçiler sevinirler! Haritalar, daha sessiz yollar veya bisiklet yolları arama seçeneği de dahil olmak üzere doğrudan sizin için iyileştirmeler alıyor. Size dik bir eğim olup olmadığını söylemelidir.

Bu bisiklet özellikleri şu an için sadece New York City, Los Angeles, San Francisco ve Çin’deki bazı şehirler için mevcut, ancak Apple bunların dünyadaki diğer şehirlere geleceğini söyledi.

Elektrikli bir arabanız varsa, artık Apple Haritalar’da da sizin için belirli rotalar var ve uygulama size şarj istasyonlarının yolculuğunuzda nerede olduğunu söyleyecek.

iOS 14 resim içinde resim

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

(Resim kredisi: Apple)

Başka bir yeni güncelleme daha iyi resim içinde resim işlevselliği içeriyordu. Diğer uygulamaları kullanırken aynı anda video izlemeye devam etmenize izin vermelidir. Bir TV şovunun ortasındayken telefonunuzda bir mesaj var mı? Şimdi durmadan cevap verebilirsiniz.

iOS 14 CarPlay

iOS 14 CarPlay

Hiç araba anahtarlarınızı evde bırakmak istediniz mi? Uyumlu bir aracınız varsa, arabanızı iPhone’unuz aracılığıyla kilidini açmanıza ve açmanıza olanak tanıyan dijital anahtarlar alabileceksiniz.

Bu özellikle şu anda yaklaşan 2021 BMW 5 Serisi için, ancak bu gelecekte başka otomobil modellerine de gelecek. Apple henüz herhangi bir modeli veya üreticiyi onaylayamadı, ancak bunun araba şirketlerinin heyecanlanacağı bir şey olmasını bekliyor.

iOS 14 gizliliği

Apple her zaman gizlilik konusunda büyük olmuştur ve iOS 14 ile tüm uygulamaların sizi izlemeden önce sizden izin almasını gerektiren bir adım daha ileri gitmektedir.

Ayrıca, artık yaklaşık konumunuzu tam konumunuz yerine uygulamalarla paylaşmayı seçebilir ve bir uygulamanın telefonunuzun mikrofonunu ve kamerasını kullanmasıyla ilgili daha fazla şeffaflık elde edebilirsiniz.

 • İOS 14’te gizliliğe daha derin bir bakış

iOS 14 akıllı ev kontrolleri

iOS 14 çıkış tarihi, beta, özellikler ve desteklenen iPhone'lar

iOS 14, Control Center’da bulunan genişletilmiş akıllı ev denetimleriyle size akıllı eviniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Ev uygulaması ayrıca daha fazla otomasyon önerisi sunacağından, cihazları yine de manuel olarak kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

 • İPadOS 14 hakkında bildiğimiz her şey
 • Ayrıca watchOS 7 hakkında bildiğimiz her şey
 • Ayrıca iPhone 12 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey

Yeni bir iPhone’a yükseltmek mi istiyorsunuz? Mevcut tüm iPhone modelleri de dahil olmak üzere kullanımı kolay karşılaştırma tablosunda bulabileceğimiz en iyi fırsatları bir araya getirdik.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: