«
LIDAR

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan iPhone 12 Pro ve Pro Max, kamera kurulumuna ek LiDAR sensör ile kullanıcı karşısına çıktı. Apple, bu sensörün kullanıcıların kamera deneyimini çok daha ileri taşıyacağını belirtmişti ancak bu konuda kullanıcıların farklı görüşleri de var.

.

Iphone 12 Pro’daki Lidar Sensör Sorunlu Mu?

.

Lidar, Apple’ın Belirttiği Kadar İyi Değil

.

Apple, LiDAR sensörünün, hem Artırılmış Gerçeklik için hem de kamera deneyimi adına çok etkili olduğunu açıklamıştı. Ancak YouTuber Onur Akbaş ise bu konunun tam olarak böyle olmadığını öne sürdü.

.

LiDAR sensör için beklentiler, özellikle ‘portre modu’ fotoğraf çekimini ileri taşımasıydı. YouTube videosunda da olduğu gibi birçok kullanıcı LiDAR’ın portre moduna bir etki etmediğini düşünüyor.

.

LiDAR Nedir?

.

LiDAR’ın açılımı olan Light Detection and Ranging ifadesi, Işık Değişimi ve Tespiti olarak çevriliyor. Bu tarayıcı ile birlikte kamera önündeki cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini çok daha net bir şekilde tespit etme imkanı sunuluyor. Böylece 3 boyutlu dijital bir harita hazırlanabiliyor.

.

Iphone 12 Pro’daki Lidar Sensör Sorunlu Mu?

.

Bu özelliğin portre modunu iyileştireceği yönündeki beklentiler ise sensörün, cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini tespit edebilmesinden kaynaklanıyor. Ancak iPhone 12 Pro ve Pro Max cihazlarda, portre modunda önceki nesil iPhone’lara göre çok fark görülmedi.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *