«
Apple-22

Apple, IPhone 13 lansmanını gerçekleştirdi. Apple tarafından yapılan açıklamalarda en dikkat çeken yanı, yüksek fiyat beklentilerinin asılsız olmasaydı. Peki bu beklentilerimiz iPhone 12, iPhone SE ve iPhone 11’e nasıl yansıdı?

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam saatlerinde merakla beklenen lansman etkinliğini resmen gerçekleştirdi. Şirket, bu etkinlik kapsamında iPhone 13’e ek olarak yeni iPad ve yeni Apple Watch Series 7’yi de duyurdu. Etkinliğin en çok sürpriz yaşatan üyesi hiç şüphesiz iPhone 13’ün fiyatlarıydı. Çünkü yurt dışı için fiyat sızıntıları, telefonun fiyatının daha yüksek olacağını işaret ediyordu. Ancak böyle bir şey olmadı. Hal böyle olunca da daha önce yaptığımız fiyat hesaplamaları da boşa çıkmış oldu.

Apple’ın bahsettiği fiyatlara göre iPhone 13 satın almak isteyen tüketiciler, 10.999 – 22.999 TL arası ödeme gerçekleştirmelidir. Peki bu durumda, geçtiğimiz senelerde duyurulan iPhone modellerinin fiyatları nasıl değişti? Normal şartlarda yeni bir ürün satışa sürüldüğünde, eski modellerinin fiyatı düşer. Peki bu normal görüş Apple için geçerli mi? Şimdi iPhone SE, iPhone 11 ve iPhone 12 ailesinin lansman öncesi- sonrası fiyatlarını anlatacağız.

Yaptığımız kontroller ise iPhone SE’nin lansmandan sonra zamlandığını, iPhone 11 ve iPhone 12’de ise herhangi bir fiyat değişimi olmadığını görüyoruz. Dilerseniz hemen, o fiyatlara yakından bakalım.

iPhone 11’de fiyat değişimi olmadı

iPhone 11’in 29 Temmuz’daki başlangıç fiyatı; 7.999 TL’ydi. Yaptığımız son kontrollerde, iPhone 11’in fiyatının hala 7.999 TL’den başladığını görüyoruz.

Not: Web archive, iPhone 11’in satış sayfasının ekran görüntüsünü en son, 29 Temmuz’da almış durumda. Bu yüzden daha güncel bir tarihteki fiyatı veremiyoruz. Ancak bu bir şey değiştirmiyor çünkü iPhone 11, lansmandan bir gün önce de aynı fiyata sahipti.

iPhone SE’nin başlangıç fiyatı, 500 TL zamlandı

Web archivede 8 Eylül’de alınan ekran görüntüsü, iPhone SE’nin başlangıç fiyatının 5.299 TL olduğunu gösteriyor. Ancak Apple’ın internet sitesinin güncel hali, bu akıllı telefona 500 TL gibi azımsanamayacak bir tutarda zam yapıldığını gözler önüne seriyor. Zira yaptığımız kontrollerde, bu akıllı telefonun güncel başlangıç fiyatının 5.799 TL olduğunu görüyoruz.

iPhone 12 fiyatları da sabit kaldı

iPhone 12 için 12 Eylül’de alınmış ekran görüntüsü, bu akıllı telefonun lansman öncesi fiyatının 10.999 TL’den başladığını ortaya koyuyor. iPhone 12 mini içinse 9.999 TL’lik bir fiyatın varlığını görüyoruz. Şimdi yaptığımız kontrollerde de bu fiyatlar sabit bırakılmış durumda. Bu durumda iPhone 12’yi satın almak isteyen bir tüketici, birkaç saatlik uzun kullanım imkanı, daha iyi kamera ve işlemci için iPhone 12 yerine iPhone 13’ü tercih edebilir gibi görünüyor. Zira arada aman aman fiyat farkı olmadığını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *