«
Small-17986-TributoLevante

Maserati’nin 1954’te Formula 1’deki ilk çıkışının anısına Ghibli ve Levante F Tributo Special Edition geliyor. Maserati 95 yıl önce yarışmaya başladı. 21 Nisan 1926’da, Trident logosunu taşıyan ilk yarış otomobili olan Tipo 26 doğdu. Alfieri Maserati tarafından yönetilen araç, o yıl 1.500 CC Targa Florio ödülünü kazandı.

Ancak Maserati, 17 Ocak 1954’e kadar, efsanevi Arjantinli yarış pilotu Juan Manuel Fangio’nun direksiyon başında olduğu F1 dünya sahnesinde çıkış yaptı. Fangio sonunda 1957 Dünya Sürücüler Şampiyonasını bir Maserati 250F ile kazandı. Fangio’nun F1 galibiyetini Ghibli ve Levante F Tributo Special Edition kutluyor. Ve evet, F Fangio içindir.

Maserati’nin en yeni özel serisi iki özel boya renginde mevcuttur: Rosso Tributo ve Azurro Tributo. Birincisi İtalyan motor sporlarının rengini temsil ederken, mavi boya rengi Maserati’nin memleketi Modena, İtalya’ya bir övgü niteliğindedir.

Maserati Ghibli ve Levante F Tributo Special Edition, Juan Manuel Fangio'ya saygı duruşunda bulunuyor

Eşsiz boya renklerinin yanı sıra, Levante F Tributo siyah Anteo 21 inç jantlar alırken, Ghibli F Tributo parlak siyah 21 inç Titano jantlara sahip. Sarı fren kaliperleri ve sarı jant kapakları da paketin bir parçasıdır. Diğer özel dokunuşlar arasında tekerlek kemerleri üzerindeki parlak siyah rozetler ve C sütunlarındaki gövde renginde trident rozetleri yer alıyor.

Bu arada, iç kısımda kontrast kırmızı veya sarı dikişlere sahip siyah sırçalı Pieno Fiore deri döşeme elde ediliyor. Hem Maserati Ghibli hem de Levante F Tributo Special Edition, 2021 Şangay Otomobil Fuarı’nda ilk kez yer aldı. Maserati aynı etkinlikte Levante Hybrid’i de tanıttı , ancak geçen yıl tanıtılan Ghibli Hybrid gibi Amerika’ya gelmeyecek .

Maserati Ghibli ve Levante F Tributo Special Edition, Juan Manuel Fangio'ya saygı duruşunda bulunuyor

Maserati, 2021 Ghibli sedan ve Levante SUV için en son F Tributo Special Edition görsel paketinin fiyatını ve kullanılabilirliğini açıklayamadı. Ghibli’nin tabanı 3.0 litrelik turboşarjlı 345 beygir gücünde bir V6’ya sahipken, Ghibli S aynı turbo V6’nın 424 beygir gücüne sahip bir versiyonuna sahip. En güçlü versiyon, 580 beygir gücünde ikiz turbo 3,8 litrelik V8 motora sahip Ghibli Trofeo’dur.

Maserati Levante, portföydeki tüm Trofeo modelleri için ikiz turbo V8 dahil olmak üzere Ghibli’ye benzer motor seçeneklerine sahiptir. Yine de Levante Trofeo , hem Ghibli hem de Quattroporte Trofeo’dan 60 mil / saate kadar daha hızlıdır ve tapuyu bitirmek yalnızca 3,8 saniye sürer. Öte yandan, Ghibli Trofeo dört saniye kesintisiz sürerken, Quattroporte Trofeo 4,2 saniye sürüyor. Ancak, F Tributo Special Edition paketi ile yalnızca Ghibli ve Levante mevcuttur.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *