MEB Asistan Sonunda Tanıtıldı! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

MEB Asistan Sonunda Tanıtıldı!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Asistan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Asistan uygulamasını tanıttı ve özelliklerini açıkladı. 18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla öğretmenin soruları için geliştirilen sistem, yapay zeka sayesinde kullanıcıları yönlendirecek.

.

Soruların anında yanıtlanmasının amaçlandığı belirtilirken, en doğru cevabın da kolay ve hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırılacağı aktarıldı. Ayrıca özellikler kısmında makine öğrenmesi, doğal dil işleme gibi özelliklerden de bahsedildi.

.

Karşınızda MEB Asistan Özellikleri!

.

Virüs önlemleri alınarak gerçekleştirilen toplantıda tanıtılan yapay zeka destekli yeni sistem 7 gün 24 saat öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığına ulaşabilmesini sağlayacak. Ayrıca kamu kurumlarında ilk kez yaygın yapay zeka tabanlı sanal sistem de kurulmuş oldu. Şu ana kadar da 500 bin kullanıcı ve konuşma olduğu belirtilirken, teknoloji alanındaki çalışmaların eğitim hayatıyla süreceğini belirtildi.

.

Asistan

.

Dünyanın çok özel ve farklı bir durumda olduğunu belirten Bakan Selçuk, zor zamanlara uyum sağlamak ve gereğini yapabilmenin toplumların kabiliyetini gösterdiğini belirtti. Ayrıca salgın döneminde MEB tarafından uzaktan eğitime hızlı ve etkin uyumluluk sağlandığı belirtilirken, dijitalleşme adımlarının çok daha kısa sürede yapıldığını da belirtti. 5-10 yıllık süreçlerde atılabilecek adımların, 5-10 ay içinde yapılması kararlarının alındığı söyledi. Teknolojinin nasıl kullanıldığı değil, onun nasıl eğitime adapte edildiğinin öneminden bahsetti.

.

MEB Asistan özellikleri içinde sorulan her sorunun cevaplanabileceğini aktaran Bakan Selçuk, önümüzdeki dönemde de daha fazla yapay zeka çalışmasının gün yüzüne çıkacağını belirtti. Uygulamanın hizmete alınmasıyla birlikte böylelikle gelecekteki yapay zeka çalışmaları da hızlanmış olacak.

.

Sorulan soruları MEB tarafından yayınlanan bilgi ve belgelerden cevaplayacak olan sistem, güncellemelerle birlikte yeni bilgileri de kullanıcılara ulaştırabilecek. Cevaplanacak konular arasında burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler, yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri vb. durumlar da yer alıyor.

.

Asistan .

Uygulamanın CBOT tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildiği belirtildi. Ayrıca MEB Asistan ve EBA Asistan, meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinde, sağ alt köşede yer alan avatara tıklanarak kullanılabilecek.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: