«
redmi_oyun_telefonu_nasil_olacak_h211942_5689f
Oyun oynamayı yaş önemli olmaksızın tüm insanlar sevmektedir. Fakat her dönemin belli başlı popüler oyunları ve buna bağlı olarak bu oyunların oynanabilceği cihazlar meşhur olmaktadır. Son dönemlerde belkide en çok tercih edilen oyular mobil oyunlardır. Bilgisayar veya oyun konsolları gibi daha farklı cihazlarda var iken oyuncuların son dönemelerde mobil oyunları tercih etmesinin bazı ana sebebleri vardır. Bu yazımızda siz okurlarımıza bu sebeblerden bahsettik.

Aslında mobil oyunların popülerliği son dönemlerde beklenmedik şekilde hızla yükseldi ve bu sebeblerden kaynaklı olarak, devasa oyun firmaları bu bahsi geçen mobil oyun sektörüne daha fazla yönelmeye başladılar. Ülkemizde aktif olarak faaliyet göstermekte olan çoğu devasa oyun firmaları bu bahsettiğimiz popüler pazara el atma kararı aldı.

Yine son dönemde en çok rastladığımız şeylerden bir tanesi ise sadece PC de veya oyun konsollarında oynanabileceğini düşündüğümüz, mobil sektöre gireceğini tahmin dahi edemediğimiz “devasa” oyunların mobil versiyonlarının mobil cihazlar için kullanıma açılmasıdır. Bu bahsettiğmizi devasa ismi ile anılan oyunlara vereliebilecek en basit örnekler ise; PubG MobileWild Rift ve Fortnite gibi çok yüksek kalite oyunlardır. Şimdi ise mobil oyun sektöründe yaşanan bu beklenmedik patlamanın nedenlerine bakalım.

Mobil oyunların bu kadar öne çıkmasındaki temel nedenler:

  • Erişilebilirlik
  • Mobilite
  • Güçlü telefonlar
  • Oyun fiyatlarındaki artış
  • Konsol & PC piyasasındaki fiyat artışı
  • Multi-fonksiyonel cihaz arayışı
  • Oyun firmalarının kâr odaklı ekosistemi

Erişilebilirlik

Son Dönemlerde Mobil Oyunlara Olan İlginin Artma Nedenleri

Artık günümüz teknolojisi ile neredeyse dünyada küçüğünden büyüğüne hemen herkes bir akıllı telefon sahibidir. İşte bu akıllı telefonlar sayesinde oyun yapımcısı firmalar oyuncularına ulaşma konusunda eskiye kıyasla işleri çok kolayladı.  Bunların dışında,karşımıza çıkan mobil reklamlar ve gelişen sosyal platformlar ile birlikte hemen herkes potansiyel bir oyuncu olarak görülmeye başlandı.

Şu anda Non-Gamer olarak isimlendirilen ciddi bir kitlenin olması sayesinde, ve bu bahsi geçen Non-Gamer isimli kitlenin de akıllı telefonlar vesilesi ile Hyper Casual ismi verilen oyunlara fazla merakı olması nedeni ile, oyun stüdyolarının gözünü mobil piyasaya beklenmedik derecede döndü. Şu anda dünyada aktif olarak yaklaşık 4,5 milyar akıllı telefon olduğunu söylersek bu mobil oyun sektörünün ne kadar geniş ve büyük bir kitleyese sahip olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz.

Mobilite

Mobilite aslında oyuncuların en büyük sorunlarından bir tanesi olarak nitelendirilebilir. Burda size şundan bahsetmek istiyoruz aslında,  dışarda arkadaşlarınızın yanında veya bir sahil kenarında oyun oynamak istiyorsunuz ama bunu yapmak için size bir PC, Notebook veya bir oyun konsolu lazım ve bu bashi geçen aletleri taşımak gerçekten çok yorucu oluyor ve kimi zaman bu yükten kaçmak için oyun oynama isteğimizden vazgeçiyoruz. İşte Mobil oyun sektöründe siz nereye giderseniz oyun sürekli yanınızda olan cep telefonu ile sizinle beraber gelecektir.

Oyuncular günümüzde dış mekanlarda oyun oynakren en çok tercih ettikleri ekipman akıllı tekelfonlardır. Artık çok gelişmiş özelliklere sahip telefonların da piyasaya çıkması ile birlikte, telefonlar oyun ekipmanları arsında ilk sırada yer almaktadır. Bu gelişen akıllı telefonlar sayesinde artık oyuncular istedikleri konumda diledikleri gibi mobilite sağlıyabiliyorlar. Ayrıca şöyle bir faklılık daha belirtelim, PC veya Notebook’u şarj etmek için her konumda piriz bulamayabilirsiniz, yanınıza  jeneratör zaten taşıyamazsınız fakat akıllı telefonlarınızı powerbank sayesinde istediğiniz her alanda, her mekanda çok kolay bir şekilde şarj edebilirsiniz.

Güçlü telefonlar

Son Dönemlerde Mobil Oyunlara Olan İlginin Artma Nedenleri

Günümüzde teknolojinin tahmin edilemeyecek derecede gelişmesi ile, artık nerden bakılırsa bir bilgisayar derecesinde gelişmiş grafik performansına sahip olan gaming telefonlar piyasaya çıktı. Snapdragon 888 gibi işlemciler aracılığı ile belki de bazı zamanlarda güvendiğimiz o bilgisayarlarda bile alamadığımız performansı mobil cihazlarda yakalıyoruz.

İşlemci ve grafik kartı performansının yüksek olduğu cihazlar içina artık severek izlenilen ve büyük paralar kazanılan eSpor’u da mobil oyun dünyasına taşıdılar. Şöyle bahsedelim elinizde çok güçlü bir mobil cihaz var ve siz bu mobil cihaz sayesinde arkadaşlarınız ile beraber çok ama çok rahat şekilde MMOFPS oynayabilme şansına sahip olursunuz. FPS drop diye bir dert yok, 4,5G internet bağlantısı sayesinde hızınız yüksek olacaktır.

Oyun fiyatları

Son Dönemlerde Mobil Oyunlara Olan İlginin Artma Nedenleri

Tüm oyuncuların ve oyun hayranı olan insanların isyan ettiği husu severek almak isetğimiz ama alamadığımız oyun fiyatları. Oyun fiyatları konsol ve PC ortamında almak isterseniz oldukça tuzlu fiyatlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Dünyanın tamamında artan fiyatlar eleştirilirken, bu olayların tam askine mobil oyunlarda ister ücretsiz isterseniz daha uygun fiyatlara birçok oyuna erişebiliyorsunuz bu tamamen oyuncunun kendi tercihine kalmış bir durumdur. Sonuç olarak mobil oyun sektörü fiyat konusunda diğer alanlardan kat ve kat daha uygundur.

Yine de tercih oyuncunun kendi isteğine bağlıdır, kimi oyuncu fiyatı veya performansı ne olursa olsun mobil bir cihazda oyun oynamayı tercih etmez. Onun için konsoldan veya klavye tuşlarına basarak oyun oynamak her açıdan daha zevkli gelebilir. Bu tercihler tamamen kişinin kendisi ile alaklı, kişinin zevkleri ile alaklı olan bir durumdur.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *