«
  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Mouse Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etmen

Mouse Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etmen

mouse-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler[1]

Bilgisayarların ilk üretildiği dönemden beri mouse ya da dilimizdeki adıyla fareler hayatımızda. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlarda bu donanıma gerek kalmamış olsa da hala insanlar mouse olmadan bilgisayar kullanmayı tercih etmiyor. Sürekli olarak kullanılması ömrünün bir süre sonra dolmasına sebep olduğundan yeni bir mouse almak çoğu zaman tek seçenek oluyor. Bu alışverişlerde dikkat edilmesi gereken bazı etmenler var.

İhtiyacınıza Uygun Mouse Seçmelisiniz

Mouse alırken en önemli etmen ihtiyaçlarınıza uygun bir ürün seçmektir. Eğer Office programlarını ya da internet tarayıcılarını kullanan standart bir bilgisayar kullanıcısıysanız yüksek hassaslığa sahip mouse modeller sizin için gereksizdir. Daha çok sadece ve uygun fiyatlı ürünlere yönelebilirsiniz. Ancak çizim yapıyorsanız ya da oyun oynuyorsanız daha hassas ve ekstra tuşlu mouse modelleri doğru tercihtir.

Kablolu Veya Kablosuz Oluşuna Dikkat

Mouse modellerinde en büyük farkı kablolu ya da kablosuz oluşu ortaya çıkarmaktadır. Kablolu mouse modelleri sizin hareketlerinizi kısıtlar ve estetik açıdan hoş gözükmez. Kablosuz mouse modellerinde ise pil bitme sorunları yaşanacaktır. Yanınızda bir pil yoksa mouse kullanmaya devam edemezsiniz. Bu da ciddi bir dezavantaj olur.

Sağlıklı Bir Tasarım Çok Önemli

Bilgisayarda geçirdiğiniz zaman fazlaysa eliniz her zaman mouse üzerinde olacaktır. Böyle bir durumda sağlık açısından sorun yaratmayacak olan modellere yönelmeniz gerekli. Eğer bileğinizi ya da parmaklarınızı ağrıtan modelleri kullanırsanız bir süre sonda ciddi hastalıklar karşınıza çıkabilir.

Elinize Uygun Ebatlar

İnsanların el boyutları birbirinden farklı olmaktadır. Sürekli olarak elle kullanılan mouse modellerinin ebatları da bu sebeple önemlidir. Çok büyük mouse modelleri tercih edilirse ürünle tam olarak avuç içine oturmaz. Bu da ciddi bir sorun anlamına gelir. Çok küçük cihazlarda ise parmakların bükülmesi zor olacaktır. Bu da kullanışsız bir mouse anlamına gelir.

Uçuk Fiyatlardan Kaçının

Mouse alırken dikkat edilmesi gereken son etmen fiyatlardır. Mouse fiyatları diğer teknolojik ürünlerde olduğu gibi ucu açıktır. Ancak her zaman bir farenin sizlere sunabileceği imkânlar kısıtlı olur. Bu sebeple de marka ya da tasarım özelinde talep edilen çok yüksek fiyatları tercih etmeniz doğru olmaz.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *