«
  1. Anasayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Oturup Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Aranıyor!

Oturup Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Aranıyor!

20a58df67eccbce5fb38d5385be12560caed539c
Kanada ve ABD’de deki bilim insanları, iki kediye sahip olan kişilerle bir araştırmada bulunacak. Araştırma dahilinde kedi videolarını izleyecek kişilerden kendi kedilerinin davranışlarıyla bunları karşılaştırmaları istenecek. Bilim insanları bu araştırmanın kedilerin refahı ve sağlıkları ile ilgili önemli bilgiler verebileceğini düşünüyor.

ABD’de California Davis Üniversitesi, Kanada’da ise British Columbia Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, ortak bir çalışma başlattılar. Bu çalışma kapsamında kedilerin davranışlarını daha iyi bir şekilde anlamayı amaçlayan bilim insanları, evlerinde 2 tane kedi besleyen insanlara kedi videoları izletecekler. İlginç araştırma, sonuçları açısından pek çok şeyi değiştirebilir gibi görünüyor.

Gönüllülük esasına dayanan araştırma kapsamında iki kedisi olan bireyler, 10 farklı video izleyecekler. Kedilerin birbirleriyle ilişkilerini gösteren bu videolar, izlendikten sonra “son derece olumludan aşırı olumsuza” doğru oylanacak. Çalışma katılımcıları ayrıca, videolarda gördükleri kedi davranışları ile kendi kedilerinin davranışları arasında nasıl bir benzerlik olduğunu açıklayacak.

Uzmanlar kedi sahiplerinin cevaplarını inceleyecek.

ABD ve Kanada’da yaşayan, 18 yaşını doldurmuş ve iki tane kedisi olan kişilerin başvuru yapabilecekleri çalışma, büyük bir ilgi görecek gibi görünüyor. Üstelik bilim insanları, amaçlarına ulaşabilirlerse evlerinde kedi besleyen milyonlarca kişi için yepyeni bir dönem başlayabilir.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *