«
  1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Özel haber: Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi!

Özel haber: Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi!

36h-1536x864

Elektrikli otomobiller için beklenen vergi düzenlemesi komisyonda. Bununla birlikte yeni ÖTV dilimi getirilecek.

Yerli otomobil amacıyla bundan sonra son adımların atıldığı bir devreye girdik. Şu anda Gemlik tesisinde 208 robot ile parçalı denemeler yapılıyor. Önümüzdeki Temmuz ayından itibaren de üretim denemeleri başlayacak. Araç ise Avrupa’da Euro NCAP performans ve çarpışma testlerine giriyor. Ancak her bireyin aklında aynı soru var. Togg kaç para olacak?

Bu doğrultuda, Togg amacıyla beklenilen devlet desteğinin vergi düzenlemesi ile yaklaştığını söyleyebiliriz. Şu anda görüşülmekte olan yasa teklifine göre, elektrikli otomobillerde (Togg’un C-SUV tek motor sekmesini de kapsayan) yeni bir ÖTV dilimi getiriliyor.

Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi: Yeni ÖTV dilimi geliyor!

Yeni getirilecek olan vergi düzenlemesi ile birlikte, motor kuvveti 160 kW’ı geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller amacıyla yeni vergi seviyesi yüzde 10, başkaları amacıyla yüzde 40 olacak. Bu, Togg’un arkadan itişli (160 kW) modelini direkt olarak amacıylae alıyor.
İkinci olarak ise motor kuvveti 160 kW’ı geçenler amacıyla, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, başkaları amacıyla ise yüzde 60’lık bir ÖTV uygulanacak. Bu da Togg’un 2 motorlu (4 çeker – 320 kW) versiyonunu kapsıyor.
Kabaca bir hesap yapacak olursak, Togg’un 160 kW motor kuvvetine sahip versiyonunun fiyatı vergisiz olarak 700 bin TL ve altında ise yüzde 10 ÖTV, sonrasında yüzde 18 KDV uygulandıktan sonra 908 bin TL’ye satışa çıkabilecek.

Mevcut ÖTV matrah oranları ise şu şekilde:

85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlar: Yüzde 10
85 kW- 120 kW arası elektrikli araçlar: Yüzde 25
120 kW üzeri elektrikli araçlar: Yüzde 60

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *