Bu yılın başlarında, sosyal medya uygulaması Parler’in Washington, DC’deki Kongre Binası’na 6 Ocak’taki saldırıyı organize etmek için bir araç olarak kullanıldığı ortaya çıktı . Güvenlik araştırmacıları, Amazon Web Hizmetlerinden başlatılmadan önce Parler’da yayınlanan neredeyse tüm verileri indirip arşivleyerek , aşırı siyasi görüşlere sahip insanlara hitap eden bir sosyal ağın çirkin tarafını ortaya çıkardı.

.

Parler benzeri site Gab hacklendi, 70 GB veri artık bir aktivist grubun elinde

.

İki ay sonra, Parler’ın birçok kullanıcısının Parler kapatıldıktan sonra göç ettiği Gab adlı farklı bir dijital sığınağa da benzer bir şey oluyor. Wired’e göre, bir korsan Gab en patronları ortaya çıkarmak için bir arayış başlattı ve SQL injection açığı kullanarak arka uç veritabanları verileri ayıklamak başardı.

.

Parler Gibi GAB de Hacklendi, 70 GB Veri Artık Bir Aktivist Grubun Elinde!

.

Ortaya çıkan hazine, platformun kullanıcılarında 70 gigabayttan fazla veriyi kapsıyor ve siteden 40 milyondan fazla gönderi içeriyor. Bu, ~ 15.000 Gab kullanıcısı arasındaki genel ve özel etkileşimleri temsil eder ve grupların kullanıcı profillerini, karma şifreleri ve düz metin şifrelerini detaylandıran kayıtlarla birlikte gelir.

.

Görüntü veya video yok, ancak bu, eski Başkan Donald Trump, MyPillow CEO’su Mike Lindell, Kongre Üyesi Marjorie Taylor Greene ve Infowars’ın ev sahibi Alex Jones gibi önde gelen şahsiyetlerin hesaplarını da içeren kapsamlı bir veri ihlali. Ancak şirket, bir veri ihlali yaşadığını reddediyor ve Gab kullanıcılarına şifrelerinin ifşa edilmediğine dair güvence verdi.

.

Anti-gizlilik eylemci grup DDoSecrets etti derlenmiş bu daha fazla analiz için gazeteciler, sosyal bilimciler ve araştırmacılar seçmek için sağlama niyetiyle, GabLeaks çağıran bir şeye verileri. Bu , bilgisayar korsanlarını “akıl hastası” iblisler olarak tanımlayan Gab CEO’su Andrew Torba’nın yanıtını verdi . Ayrıca , “Geçmişte Gab hakkında çok sayıda hit parça yazan bir yayın için yazan muhabirler, bilgisayar korsanıyla doğrudan temas halindedir ve esasen bilgisayar korsanına işimizi karalama ve size, kullanıcılarımıza zarar verme çabalarında yardımcı olurlar. “

.

Durum ne olursa olsun, veriler araştırmacılara büyük olasılıkla dezenformasyon kampanyalarının, nefret söyleminin ve organize şiddetin bir platformdan diğerine nasıl yayıldığını incelemek için iyi bir araç sağlayacaktır.

.