«
  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Robotik Kodlamalar Nasıl Yapılır?

Robotik Kodlamalar Nasıl Yapılır?

robotik-kodlama-nedir-nasil-yapilir[1]

Bir robotun ya da bilgisayar programının okuyabileceği ve yazabileceği yazılı talimatlar kodlama olarak isimlendirilmektedir. İlk olarak robot kullanılarak yapılacak olan iş belirlenmeli, bunun gerçekleşebilmesi için kodların tasarlanması, son olarak da sonucu görmek için kodların gönderilmesi gerekmektedir. Robotik kodlama, bilgisayarlardan ya da robotlardan istenen eylem tam olarak gerçekleşene kadar deneme yanılma yoluyla ortaya çıkmaktadır.

Kodlamaları biz genellikle gözle görmeyiz. Ancak etrafımızda yer alan elektronik cihazların tamamına yakınında bu kodlar kullanılmaktadır. Cihazlarda yer alan kodlar kusursuz olduğundan üretime başlanmış ve sizlere sunulmuştur. Çünkü kodlar doğru bir şekilde yazılmazsa kesinlikle robotlar istenen işi yapmayacaktır.

Kodlamada Hangi Programlama Dilleri ve Cihazlar Kullanılır?

Kodlamaların yapılabilmesi için program dillerinden bir tanesinin tercih edilmesi gerekmektedir. Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan programlama dilleri C++, Python, Java ve Fortran olarak gösterilebilir.

C++ dünyanın en popüler programlama dilidir. Bunun sebebi bilgisayarlarda rahatlıkla kullanılması ve kodlamanın temeli olmasıdır. Birçok kişi robotik kodlamaya C++ ile başlar ve bu dili öğrendiği için devam eder.

Python da C++ dilinin ardından en çok kullanılan programlama dilidir. Kodlama işlemlerinde profesyonelleşen kişiler genellikle Python dilini kullanmaya başlar. Bu dili kullanırken özel cihazlardan da yararlanılmaktadır.

Raspberry Pi olarak isimlendirilen cihazlar küçük bilgisayarlardır. Ancak özel olarak kodlama işlemleri için üretilmişlerdir. Bu cihazları kullanarak dilediğiniz kodları kolayca yazabilirsiniz.

Arduino da kodlama dünyasının en popüler cihazlarından bir tanesidir. PC üzerinden yazılan kodların çalıştırılmasını ve döngüye sokulmasını sağlayan bir denetleyici cihazdır. Raspberry Pi isimli cihazlara göre biraz daha profesyonel bir cihaz olduğu söylenebilir.

Robotik Kodlama İle Ne Yapılabilir?

Bildiğiniz üzere robotlar istenen şekiller verilmiş, yazılan kodlar ile eylemlerini gerçekleştiren ve bu eylemleri gerçekleştirebilmesi için kendine ait motorları olan cihazlardır. Robotik kodlama işlemleri ile birlikte robotların aklınıza gelebilecek tüm eylemleri yapması sağlanabilir.

Verilen komutlar doğrultusunda robotlar belirli hareketleri sürekli olarak tekrarlayabilir. Bunun yanı sıra komut değişikliğine göre çok sayıda hareketi hafızasında tutan robotlar da yer alır. Ortaya çıkan duruma göre farklı komutlara sahip olan robotlar sanayi sektöründe yüksek oranda tercih edilmektedir.

 

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *