Donanım HaberleriVideo Galeri

Sony Parmak Takip Özelliğine Sahip VR Kumandasını Tanıttı

05.05.2020

Sony, parmak takibi özelliğine sahip bir VR kumandası prototipini gösterdi. PSVR 2 için geliştirildiği düşünülen kumanda, kullanıcıların parmak hareketlerini izleyerek VR ortamında daha gerçek bir deneyim sunacak gibi duruyor.
.

Sony’nin geçmişte yaptığı patent başvuruları, PlayStation Move 2 olduğu düşünülen yeni bir VR kontrol cihazı için parmak takip teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Sony araştırmacılarının paylaştığı yeni bir video ise söz konusu özelliğe daha yakından bir bakış sunuyor.

.

Konsol devinin paylaştığı video, ‘Yakınlık sensörü olan bir el cihazında elin duruşunun tahmini için makine öğrenimi tekniklerinin değerlendirilmesi’ başlıklı bir araştırma makalesini konu alıyor. Sony Interactive Entertainment’tan Kazuyuki Arimatsu ve Hideki Mori tarafından yazılan makale, PSVR 2‘ye yönelik olduğu düşünülen cihaza dair bizlere bilgiler veriyor.

.

sony

.

Videoda işlevsellik açısından Valve’ın Index kontrol cihazına benzer bir cihaz prototipi görülüyor. VR kumandasındaki sensörler, kullanıcının cihazı kavrayışını ve parmaklarının hareketini izleyerek VR ortamında elin varlığını gösteren daha derin bir deneyim vadediyor. Bu teknik, Oculus Quest‘tekinden farklı olarak parmakların konumunu izlemek için gözlük üzerindeki kameraları kullanmıyor.

.

Görüntülerde ayrıca VR kumandasının terli bir elle, yüzükle ve saatle kullanımı için testlere girdiğini görüyoruz. Sonuçlar oldukça etkileyici. Henüz resmi olarak onaylanmasa da, parmak izleme teknolojisinin Sony’nin yeni nesil hareket kontrol cihazlarının önemli bir özelliği haline geleceği şimdiden tahmin ediliyor .

.

İşte Sony’nin VR Kumandası İçin Geliştirdiği Prototip

.

.

Daha önceki patentlerde VR kumandasını tutmaya yardımcı olacak bir kayış da görünüyordu. Şirket ayrıca VR kumandası için gelişmiş dokunsal geri bildirim özelliğini de önceden lisanslamıştı. Bu özelliğin PS5’in yeni DualSense oyun kolunda da bulunuyor olacağı biliniyor. Sony benzer teknolojileri yeni PSVR cihazına da uyguluyor gibi görünüyor. Firma, PSVR 2’nin PS5 ile birlikte piyasaya sürülmesinin olası olmadığını belirtmişti. Bu nedenle VR’ın geleceğini görmek için bir süre daha beklemek zorunda kalacağımız kesin.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

Twitter’da bizi takip etmeyi unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oldukça başarılı herkesin mutlaka kayıt olup giriş yapması lazım istekleri karsilayabilecek donanıma sahip en iyi site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: