«
5ee33d6b17aca91bd4a872a4

Sony kısa süre önce en son kazanç raporunu yayınladı ve bulunması zor olan PlayStation 5 konsolu hakkında ilginç bir ayrıntı içeriyordu . Rapora göre şirket, 2020 yılında toplam 4,5 milyon PlayStation 5 konsolu sattı. Bu, şirketin Kasım ayındaki lansmanından bu yana satın alması son derece zor olan konsolu seri olarak üretebildiğinin bir göstergesi. Ancak, konsolun kullanılabilirliği olsaydı rakamın çok daha yüksek olacağına inanıyoruz.

Rapor ayrıca, Ekim-Aralık çeyreğinde gönderilen 1,4 milyon ünite ile PlayStation 4’e olan talebin yıldan yıla keskin bir düşüşe tanık olduğunu gösteriyor. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 77’lik bir düşüşü temsil ediyor. Sony aslında tatil çeyreğinde Temmuz’dan Eylül’e kıyasla daha az PS4 satmayı başardı.

Sony'nin geçen yıl 4,5 milyon PlayStation 5 konsolu sattığı bildirildi

Genel olarak, Sony’nin oyun işi, markanın bir yıl önceki sonucunu geride bırakan çok gelişmiş bir performansa tanık oldu. Analist Daniel Ahmad, 2020’nin dördüncü çeyreğinin aslında PlayStation tarihindeki en iyi çeyrek olduğunu kaydetti. Sony oyun bölümü yüzde 40 artışla 883,2 milyar yen (8,4 milyar $) ile zirveye ulaştı. Gelir kısmen yeni PlayStation 5’in satışlarından kaynaklanıyor. Bölüm ayrıca işletme karında yüzde 50 artış kaydederek 80.2 milyar yen’e (763.3 milyon $) ulaştı. Bu, yüksek oyun satışları, PlayStation Plus abonelikleri ve PS4 donanımında daha iyi marjların bir sonucudur.

Bununla birlikte Sony, PS5’in piyasaya sürülmesiyle ilgili harcamaların kar kazançlarının bir kısmını telafi ettiğini ve ayrıca PS5 donanımının maliyetinden daha düşük bir fiyata satıldığını doğruladı. Şirket, “üretim maliyetlerinden daha düşük ayarlanmış PS5 donanımı için stratejik fiyat noktaları” nedeniyle bir zarar meydana geldiğini açıkladı.

Microsoft, geçtiğimiz hafta Xbox Series X veya Series S için belirli satış rakamlarını kazanç raporunda yayınlamadı, ancak şirket Xbox donanım gelirinin yıllık bazda yüzde 86 arttığını söyledi.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *