«
SpaceX

SpaceX, bu hafta bir Türk haberleşme uydusunu uzaya çıkarmak için Cape Canaveral’dan bir Falcon 9 roketini başarıyla fırlattı. Fırlatma, 2021’in ilkini ve 2021 için planlanan 40’tan fazla Falcon roket görevinin ilkini işaret etti. Tüm bu görevler Florida ve California’dan başlatılacak.

2021 için planlanan yüksek roket fırlatma hızı, SpaceX’in 2020’deki 26 Falcon 9 uçuşu rekorunu kıracak. Doğal olarak bu, SpaceX’in tüm roketleri bu yıl fırlatabileceğini varsayıyor . Perşembe günkü görev, Türk malı ve Airbus tarafından inşa edilen bir uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Türksat 5 haberleşme uydusu olarak bilinir.

SpaceX'in 2021'deki ilk fırlatılması bir Türk uydusunu yörüngeye koydu

Fırlatmanın kendisi aksamadan kalkarken, görev kontrolörleri Gabon’daki bir menzil altı izleme istasyonunun hazır olup olmadığını değerlendirirken 45 dakikadan fazla bir gecikme yaşandı. SpaceX sonunda izleme anteni olmadan göreve devam etti. Falcon 9, Perşembe günü saat 21: 15’te (EST) Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki motorlarını yaktı ve fırlatma rampasından kaldırdı.

Falcon 9 ilk etabının uçuşa yaklaşık 2,5 dakika kala düştüğü roketin yolu, Cape Canaveral’dan doğuya doğru gitti. İlk aşama, Atlantik Okyanusu’ndaki Cape Canaveral’ın yaklaşık 400 mil doğusunda bir SpaceX insansız hava aracı gemisine doğru alçaldı. Güçlendirici, mükemmel bir dikey iniş gerçekleştirebildi ve diğer iki gemi, Falcon 9 2 parçalı yük örtüsünü almak için menzil altındaydı.

SpaceX

Türk yer ekipleri, fırlatmanın ardından uydudan ilk radyo sinyallerini aldıklarını doğruladı. Denetleyiciler, uydu çalışmaya başlamadan önce sağlık doğrulamalarına ve fırlatma sonrası kontrollere başladı. Uydu yaklaşık 7500 pound ağırlığında ve güneş panelleri ile çalışıyor. Ekvatorun yaklaşık 22.000 mil yukarısında, sabit bir yörüngede.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *