«
stellantis-ev-day-2021-3

Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Group’un birleşik güçleri olan Stellantis, elektrikli araç yol haritasını belirliyor ve tehlikeli pazarlama sloganları bir yana, EV vizyonu hakkında beğenilecek çok şey var. Stellantis, 2030 yılına kadar ABD satışlarının yüzde 40’ından fazlasının ve Avrupa satışlarının yüzde 70’inden fazlasının düşük emisyonlu araçlardan oluşacağını ve sürücüleri 500 mil menzil vaadiyle içten yanmalı arabalarından ve SUV’lerinden uzaklaştıracağını söylüyor. ve hızlı şarj.

Oraya ulaşmak için, 2025 yılına kadar elektrifikasyon ve yazılıma 30 milyar eurodan (36 milyar dolar) fazla harcama yapacak. Stellantis, üçüncü taraf geliştiriciler ve uzmanlarla ortaklıkların yanı sıra EV donanımı, yazılım sistemleri, bilgi-eğlence ve bağlantı ve daha fazlasının şirket içinde geliştirileceğini söylüyor.

Stellantis dört elektrikli platforma sahip olacak

14 markayı barındıracak şekilde, Stellantis’in olası her elektrikli araçla ilgilenmek için tek bir EV platformu araması şaşırtıcı değil. Bunun yerine, her biri mümkün olduğunca esnek bir şekilde tasarlanmış, ancak farklı kategorilere uyacak şekilde ölçeklendirilmiş dört tane olacak.

  • STLA Küçük – 300 mile kadar menzil
  • STLA Medium – 440 mile kadar menzil
  • STLA Geniş – 500 mile kadar menzil
  • STLA Çerçeve – 500 mile kadar menzil

Her platform, uzunluk ve genişlikte özelleştirmeyi destekleyecek ve dördü arasında bileşen paylaşımı olacak. Stellantis, her platformun yılda 2 milyon adede kadar üretimini destekleyebileceğini söylüyor.

Ayrıca motoru, dişli kutusunu ve invertörü paketleyen üç elektrikli tahrik modülü veya EDM olacak. Stellantis, bunların farklı araç gereksinimlerine uyacak şekilde “kolayca ölçeklendirilebileceğini” ve ayrıca önden çekişli, arkadan çekişli, dört tekerlekten çekişli ve 4xe hibrit konfigürasyonlarına güç sağlayabileceklerini söylüyor.

Stellantis'in elektrikli araç planları çok büyük

Stellantis, bu motorları çalıştıracak pillere gelince, 2024 yılına kadar kullanımda olan iki versiyonun olacağını söylüyor. Bu, yüksek enerji yoğunluğu seçeneği ve nikel kobalt içermeyen bir alternatif içerecektir. 2026 yılına kadar otomobil üreticisi, ilk katı hal pil seçeneğini de piyasaya sürmeyi umuyor.

Şarj için, her dakika 20 mile kadar menzil eklemek için DC hızlı şarj desteğine bakın.

Dört platform, 14 marka ve bazı çok farklı EV’ler

Açıkçası, tüm Stellantis ailesi EV’ler aynı önceliklere sahip olmayacak. Jeep, elektrikli arazi araçlarına ve otonom sürüş gibi hayali teknolojilere bakıyor; Bu arada Dodge, sıfır emisyonlu Hellcat performansı sunmak istiyor. Bu nedenle amaç, paylaşılan mimarilerden yararlanırken bireyselliği en üst düzeye çıkarmak olacaktır.

İyi haber şu ki, bunların çoğu yazılımla yapılabilir. Otomobil üreticisi bugün yaptığı açıklamada, “Stellantis, her markaya özgü özellikleri korumak için şirket içinde yazılım ve kontroller geliştirecek” dedi. Bu, örneğin STLA Small’a dayalı bir Fiat şehir EV’si için daha düşük hız performansında arama yapmak anlamına gelebilirken, STLA Medium üzerine inşa edilmiş bir Maserati lüks EV sedan bir grand tourer olarak çevrilmiş olabilir.

Ayrıca araçların kullanım ömrü boyunca aşamalı iyileştirme için yer olacak. Stellantis, kablosuz (OTA) güncellemeler gibi şeylere dokunarak, “Bir donanım yükseltme programı ve kablosuz yazılım güncellemeleri, platformların ömrünü önümüzdeki on yıla kadar uzatacak” diyor.

Stellantis’in sloganları EV platformları kadar iyi değil

Stellantis’in elektrikli araç platformları oldukça rekabetçi görünüyor, ancak pazarlama söz konusu olduğunda işler biraz… Otomobil üreticisinin “her markanın elektrifikasyon yaklaşımını ifade eden” on dört yeni sloganı var ve bunlar mantıklı ile biraz saçma arasında değişiyor.

Abarth – “İnsanları Isıtıyor, Gezegeni Değil”
Alfa Romeo – “2024’ten itibaren Alfa, Alfa e-Romeo Oluyor”
Chrysler – “Yeni Nesil Aileler için Temiz Teknoloji”
Citroën – “Citroën Electric: Herkes İçin Refah! ”
Dodge – “Sokakları Yıkın… Gezegeni Değil”
DS Automobiles – “Genişletilmiş Seyahat Sanatı”
Fiat – “Herkes İçin Yeşil Olduğunda Sadece
Yeşildir ” Jeep® – “Sıfır Emisyon Özgürlüğü”
Lancia – “En Şık Yol to Protect the Planet”
Maserati – “En İyi Performans Lüksü, Elektrikli”
Opel/Vauxhall – “Yeşil Yeni Havadır”
Peugeot – “Sürdürülebilir Mobiliteyi Kaliteli Zamana Dönüştürmek”
Ram – “Sürdürülebilir Bir Gezegene Hizmet Etmek İçin Üretildi”
Ticari Araçlar – “e-Ticari Araçlarda Dünya Lideri”

 

Yine de, değiş tokuşlar devam ederken, tam tersi yerine iyi bir elektrik mimarisine ve orta karar sloganlara sahip olmayı tercih ederiz. Stellantis, 2026 yılına kadar EV’lerin toplam sahip olma maliyetinin içten yanmalı motorlu araçlarınkine eşdeğer olmasını beklediğini söyledi.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *