«
Two_generations_of_Hispano_Suiza_side_by_side__the_H6_left_and_the_Carmen_Boulogne-1280x720 (1)

Hispano Suiza’yı Carmen elektrikli büyük turcudan ve Carmen Boulogne hyper EV’den tanıyoruz. Ancak İspanyol otomobil üreticisinin 2019’daki elektrikli rönesansından önce, 1904 ile 1946 arasında 12.000’den fazla lüks otomobil üretti.

Hispano Suiza Efsanesi: İspanyol otomobil endüstrisinin gururu

Hispano Suiza’nın hikayesi 14 Haziran 1904’te başladı. İsviçreli kurucular Damián Mateu ve mühendis Marc Birkigt İspanya’ya taşındı ve ilk arabalarını 1905’te, saatte 54 mil azami hıza sahip dört silindirli motora sahip zırhlı tip Birkigt sistemi yapmaya başladı. .

Hispano Suiza Efsanesi: İspanyol otomobil endüstrisinin gururu

Bir yıl sonra, Hispano Suiza İspanya’da altı silindirli motorlu ilk arabayı üretti. 75 beygir gücüyle geldi ve 22 saatte Perpignan-Paris rotasını tamamladı ki bu cömert bir başarı oldu. Şirket, Fransa’da bir fabrika kurmaya başladı ve İtalya, Birleşik Krallık ve eski Çekoslovakya’daki diğer otomobil üreticilerine üretim lisansları sattı.

Marka ayrıcalık ve lüks ile eş anlamlı hale geldikçe Hispano Suiza otomobilleri, aralarında 1886’dan 1931’e kadar hüküm süren İspanya Kralı XIII.Alfonso da dahil olmak üzere dünyanın seçkinlerinin dikkatini çekti. Hispano Suiza’nın ulusal ve uluslararası görünürlüğünün genişletilmesinde önemli bir rol. Buna karşılık, otomobil üreticisi T45 üstü açılır roadster’ı Alfonso XIII olarak adlandırdı.

Hispano Suiza Efsanesi: İspanyol otomobil endüstrisinin gururu

Hispano Suiza’nın leylek amblemi 1919 yılına dayanıyor ve ilk olarak H6B lüks otomobilinde göründü. 1919 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan H6, 6.6 litre veya 8.0 litre sıralı altı motorla geldi. Leylek, I.Dünya Savaşı sırasında bir Hispano-Suiza savaş uçağının yan tarafına boyanmış Fransız filosu amblemine saygı gösterirken, İspanyol ve İsviçre bayrakları kurucularına bir övgü niteliğindedir.

Hispano Suiza şu anda kurucunun torunu Miguel Suqué Mateu’nun yönetiminde. Marka, tamamen elektrikli Carmen grand tourer ile 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeniden lanse edildi. 1938’deki tatlı H6B Dubonnet Xenia’dan esinlenen bir gövde stiline sahip Carmen, 1.019 beygir güç üreten arkaya monte ikiz elektrik motoruna sahiptir.

Hispano Suiza Efsanesi: İspanyol otomobil endüstrisinin gururu

Ertesi yıl Hispano Suiza, Carmen -Boulogne’yi ikiz elektrikli motor ve 1.114 beygir gücüyle piyasaya sürdü . Kişiselleştirme markanın DNA’sının ayrılmaz bir parçası olduğundan, iki Hispano Suiza aracı birbirine benzemez. Marka, beşi Carmen Boulogne için ayrılmış olmak üzere yalnızca 19 Carmen örneği üretiyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!a

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *