«
toyota-hydrogen

Geleceğin yeşil otomobilleri için odak noktasının çoğu pilli elektrikli araçlar olsa da, başka yeşil alternatifler de var. Diğer önemli yeşil alternatiflerden biri, yandığında emisyon oluşturmadığı için hidrojendir. Toyota, hidrojenle çalışan üretim bir araca sahip olan birkaç şirketten biridir.

Otomobil üreticisi kısa süre önce bir dayanıklılık yarışında hidrojenle çalışan bir Corolla’ya gireceğini duyurdu. Bununla birlikte, arabaya bir yakıt hücresi yığını tarafından güç verilmeyecek. O, hidrojeni yakan üç silindirli bir turbo motordan güç alacak. Yeşil enerji santrali, ABD’de bulunan Corolla Hatchback’e benzeyen Corolla Sport’a yerleştirilecek.

Motor, geleneksel bir içten yanmalı motordur; sadece benzin yerine hidrojenle çalışır. Toyota, yanma süreci nedeniyle ihmal edilebilir miktarda yağlama yağının yanacağına, ancak motorun sıfır CO2 emisyonu ürettiğine dikkat çekiyor. Toyota ayrıca motorun içten yanmalı bir motora kıyasla benzer bir his ve sese sahip olacağına dikkat çekiyor.

Toyota, hidrojenle çalışan bir Corolla dayanıklılık yarış arabası planlıyor

Bununla birlikte, hidrojen yanması daha hızlı olduğu için, motor geleneksel benzinle çalışan bir motora göre daha duyarlı olabilir. Bir başka ilginç nokta ise yarış arabasında kullanılan hidrojen yakıtının Japonya’daki Fukushima Hidrojen Enerjisi Araştırma Sahasında üretiliyor olması. Bu tesis, büyük bir güneş paneli dizisi kullanarak hidrojen üretiyor, yani hidrojen yakıtı yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretiliyor.

Toyota’nın hidrojenle çalışan yarış arabası önümüzdeki ay Japonya Süper Taikyu yarış serisinin 3. Turunda yarışacak. Bu etkinlik, Fuji Yarış Pisti’nde düzenlenen 24 saatlik bir dayanıklılık yarışıdır. Toyota, “sürdürülebilir ve müreffeh bir mobilite toplumunun gerçekleştirilmesine” katkıda bulunmanın bir yolu olarak motor sporlarını kullanarak hidrojen motorunu geliştirdiğini söylüyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *